Entries

Here you will find all the entries and results for Darley-sired horses.

The filters below will help you find exactly what you are looking for.

Show race times in:

Races are listed using local times.

16 October 2019

Racecourse Time Race Distance Horse Result
SOUTHWELL
(GB)
19:25 Maiden 3yo+
5f Filbert Street (GB)
4  G   Poet's Voice (GB) /
Tinnarinka (GB) (Observatory (USA))
Breeder: Mrs D. Curran
Owner: Mr Michael Appleby
Trainer: M Appleby
  20:25 Handicap 3yo+
1 mile Crazy Spin (GB)
3  F   Epaulette (AUS) /
George's Gift (GB) (Haafhd (GB))
Breeder: Mrs M. Shone
Owner: The Giggle Factor Partnership
Trainer: I Furtado
        Oblate (GB)
3  F   Epaulette (AUS) /
Lady Benedicte (IRE) (Shamardal (USA))
Breeder: Houghton Bloodstock
Owner: Houghton Bloodstock
Trainer: R Brisland
TAGLIACOZZO
(ITY)
15:20 Handicap 4YO+
1600m Enjoy the Silence (IRE)
4  C   Epaulette (AUS) /
Tranquil Ways (IRE) (Authorized (IRE))
Breeder: Beirne Pat
  15:50 Handicap 4YO+
1000m Ponthyeu (GB)
4  C   Poet's Voice (GB) /
Rose in Winter (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
Breeder: Plantation Stud
TE AROHA
(NZ)
12:55 3yo+ Maiden
2200m Flyingwithoutwings (NZ)
6  G   Iffraaj (GB) /
Ain't No Illusion (NZ) (Colombia (NZ))
Breeder: L D Hall
Owner: Karl Hedgman, Robbie Hedgman, Tony Pexton, Karen Pexton, Pauline Oliver, Kim McIntosh, Laurel Hall & Logan Hall
Trainer: Logan Hall
        Global Diamond (AUS)
4  F   Bernardini (USA) /
Tsutsumi (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
Breeder: Mr G Harvey
Owner: G A Rogerson Mnzm & Te Keeti Bloodstock Ltd
Trainer: Team Rogerson
  13:32 3yo+ Maiden
1400m Sir Ralph (NZ)
4  G   Iffraaj (GB) /
Designacat (NZ) (One Cool Cat (USA))
Breeder: Okaharau Station Ltd, Central, NZ
Owner: V Crunn, F Gianone, S Sisson, P Jeffreys, A Silbeton, G Lemon, M Collis, B Tait, Okaharau Station Ltd & Team Manukau Racing
Trainer: C Gibbs & M Bradley
  14:07 3yo+ Maiden
1400m Don't Lie to Me (NZ)
6  F   Iffraaj (GB) /
Cross My Heart (NZ) (Cape Cross (IRE))
Breeder: Whakanui Stud Ltd
Owner: N Wagstaff, B Ainsworth, G Allen, M O'Brien, K & L Robinson, J Bourke, C Leishman, McInteer Family Syndicate, R Ladd, A Fleming, C Metcalfe, T Basile, P & J Baker & G N Richardson
Trainer: G N Richardson
  14:42 3yo Maiden
1400m Clever Approach (AUS)
3  G   Dawn Approach (IRE) /
Aimee 'n' Kate (AUS) (Choisir (AUS))
Breeder: Mr GW O'Meara
Owner: J S Rogers & B Spicer
Trainer: N W Tiley
        Humbucker (NZ)
3  G   Iffraaj (GB) /
Temeraire (AUS) (Flying Spur (AUS))
Breeder: B A Sheat & Mrs C P Wilson, Canterbury, NZ
Owner: Mr P J Walker, Sir Patrick Hogan & Sutherland Family Trust
Trainer: P & D Williams
        Run to Perfection (AUS)
3  C   Sepoy (AUS) /
El Shahar (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Alpara Lodge
Owner: Xiangming Wang
Trainer: S B Marsh
  15:19 Handicap
1400m Fluorobus (AUS)
4  G   Helmet (AUS) /
Pteryon (AUS) (Lucky Owners (NZ))
Breeder: Denman Bloodstock Pty Ltd
Owner: R B Cooksley, R Maxwell, A J & E G Ritchie
Trainer: R D Collett
        Iffindoubt (NZ)
5  G   Iffraaj (GB) /
Belle de Jeu (NZ) (Not a Single Doubt (AUS))
Breeder: Mrs A B Alderslade, Mrs S Bardebes, Mrs C Bayley & Mrs D Gray
Owner: Mrs A B Alderslade & Mrs D Gray
Trainer: M & K Murdoch
  16:29 3yo+ Maiden
1200m Duraaj (NZ)
4  F   Iffraaj (GB) /
Seducation (AUS) (Danehill (USA))
Breeder: L de Souza
Owner: W H Luff
Trainer: M Baker & A Forsman
        Fraaj de Luca (NZ)
4  G   Iffraaj (GB) /
Strictly Time (NZ) (O'Reilly (NZ))
Breeder: R W E Moore
Owner: Tm Racing
Trainer: A Oliveira
        Ginger Too (NZ)
3  G   Iffraaj (GB) /
La Chiflota (CHI) (Hussonet (USA))
Breeder: Monovale Holdings Ltd
Owner: Te Akau Little Jerry Syndicate (Mgr: Karyn Fenton-Ellis Mnzm)
Trainer: J W Richards
        Wondering (NZ)
4  F   Iffraaj (GB) /
Not Surprized (NZ) (Danzero (AUS))
Breeder: Haunui Bloodstock Ltd
Owner: Haunui Bloodstock Ltd
Trainer: Ms D Jeffcoat
WARWICK FARM
(AUS)
13:15 3yo Maiden Handicap
1100m Solid Foundation (AUS)
3  F   Lonhro (AUS) /
Upon This Rock (AUS) (Fastnet Rock (AUS))
Breeder: Go Bloodstock
Owner: Go Bloodstock Australia (Mgr: Sir O G Glenn)
Trainer: Joseph Pride
  13:50 3yo Maiden Handicap
1300m Seraph (AUS)
3  F   Poet's Voice (GB) /
Fantastic Angel (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
Breeder: Glenvallen Investments Pty Ltd
Owner: W Shelton, Mrs S Shelton, Mrs R Drabyna, Miss A Shelton, Miss G Shelton, A Gesell, G W Aldridge & Mrs S Aldridge
Trainer: David Payne
        Zakat (AUS)
3  C   Lonhro (AUS) /
Saddaqa (USA) (Raven's Pass (USA))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
  15:00 Handicap
2200m Kelvinside (AUS)
7  G   Lonhro (AUS) /
Sunday Adieu (AUS) (Fuji Kiseki (JPN))
Breeder: Mr MJ Laffey
Owner: D R Lee, E Y M Trautwein, P McAuley, A McMahon, J Fox & Mrs T Fox
Trainer: J & G Lee
  16:15 Handicap
1600m Fabricator (AUS)
6  G   Bernardini (USA) /
Savannah's Choice (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Mr DN Fuller
Owner: Est D N Fuller
Trainer: J C Coyle
  16:55 Handicap
1100m Cappamore (AUS)
5  F   Teofilo (IRE) /
So Much Joy (AUS) (Red Ransom (USA))
Breeder: Esplin Family
Owner: J Coyle, M Hensley, M Allworth, M Hayne, Mrs M Hayne, J Doczy, M Jeffery, N Jeffery, W King, M Pantalone, J Byrnes, R Panovski, D Panovski, P Walker, S Adamson, K Ellis, H Wood, Loudon Racing (Mgr: M McIlveen), Hubbies Horses (Mgr: C Kimmorley) & Allenfie
Trainer: J C Coyle
        Super Cyclone (AUS)
4  F   Sepoy (AUS) /
Lady Krovanh (AUS) (Dehere (USA))
Breeder: Standard 2080 Ltd
Owner: Dr G Tsoi
Trainer: Bjorn Baker
  17:35 Handicap
1300m Handfast (AUS)
7  G   Street Cry (IRE) /
Lobola (AUS) (Anabaa (USA))
Breeder: Darley
Owner: L C Perrett, R J Litt, T M Harrison, M A Harrison, Mrs J Hamilton, I Hamilton, M G Smith, M A Birkbeck, B W Birkbeck, D J Patterson, Mrs A J Kunde, L B Kunde, Wide Eye Joiner (Mgr: J Smith) & P Mihalj
Trainer: Richard Litt

17 October 2019

Racecourse Time Race Distance Horse Result
BELMONT PARK
(USA)
14:57 MSW
3 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 4
1 1/8M Estill (USA)
3  F   Bernardini (USA) /
Owsley (Harlan)
Breeder: Stone Farm
Owner: Stone Farm
Trainer: W Mott
  17:11 MCL
2 yo F (fillies)
Race number: 8
6F Get Directions (USA)
2  F   Street Boss (USA) /
Never Yield (High Yield)
Breeder: Martha Jane Mulholland
Owner: Stidham, Michael
Trainer: M Stidham
BRIGHTON
(GB)
15:05 Novice 2yo
1 mile Big Jimbo (GB)
2  C   Helmet (AUS) /
Big Moza (GB) (Pastoral Pursuits (GB))
Breeder: Mr A. Watson & Mr B. Malyon
Owner: Mr A Watson & Mr B Malyon
Trainer: G L Moore
        Junkanoo (GB)
2  C   Epaulette (AUS) /
Bahamian Music (IRE) (Bahamian Bounty (GB))
Breeder: Genesis Green Stud Ltd
Owner: Jacobs Construction & Mr J Harley
Trainer: G L Moore
CHELMSFORD CITY
(GB)
18:00 Novice 2yo
1 mile Whisper Not (GB)
2  C   Poet's Voice (GB) /
Poyle Meg (GB) (Dansili (GB))
Breeder: Cecil and Wiggins
Owner: Mr Michael Pescod
Trainer: R Hannon
  18:30 Novice 2yo
7f Aberffraw (GB)
2  C   Exceed and Excel (AUS) /
Nahab (GB) (Selkirk (USA))
Breeder: Rabbah
Owner: Mr Dan Hall & Mrs Julie & David R Mart
Trainer: W J Haggas
  19:00 Handicap 3yo+
7f Corazon Espinado (IRE)
4  C   Iffraaj (GB) /
Three Decades (IRE) (Invincible Spirit (IRE))
Breeder: M. P. Coleman & R. J. Coleman
Owner: Mr Robert Moss
Trainer: S Dow
  20:00 Handicap 3yo+
1 mile Ifton (GB)
3  G   Iffraaj (GB) /
Flambeau (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Dunchurch Lodge Stud Company
Owner: RHD
Trainer: Mrs R Carr
        Sunvisor (IRE)
3  G   Helmet (AUS) /
Island Sunset (IRE) (Trans Island (GB))
Breeder: J. Waldron & W. R. Muir
Owner: Muir Racing Partnership - Leicester
Trainer: W R Muir
  20:30 Handicap 3yo
2 miles Que Quieres (USA)
3  G   Bernardini (USA) /
Christine Daae (USA) (Giant's Causeway (USA))
Breeder: Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
Owner: Mr Robert Moss
Trainer: S Dow
DELTA DOWNS
(USA)
20:11 AOC
3 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 8
5F Crescentcitypretty (USA)
3  F   Bernardini (USA) /
Penelope Plum (Badge of Silver)
Breeder: Brittlyn, Inc.
Owner: Brittlyn Stable Inc. (Evelyn Benoit)
Trainer: J Camejo
HAWTHORNE
(USA)
15:38 MSW
2 yo Open
Race number: 2
1 mile Caramelito (USA)
2  C   Medaglia d'Oro (USA) /
Caramel Snap (Smart Strike)
Breeder: Godolphin
Owner: Godolphin, LLC (Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum)
Trainer: E Harty
        Love My Boss (USA)
2  C   Street Boss (USA) /
Love the Breeding (Henny Hughes)
Breeder: Kimberly M. Heytens
Owner: KM Racing Enterprise, Inc. (Kenji Morinaga)
Trainer: W Morey
  18:26 CLM
3 yo's & up Open
Race number: 8
6F Pleasant Street (USA)
5  H   Street Boss (USA) /
Pleasant Mate (Pleasant Tap)
Breeder: Gregory Szymski
Owner: Ragnar Korthase
Trainer: J Cowan
KEENELAND
(USA)
13:05 MSW
2 yo Open
Race number: 1
1 1/16M Achievable (USA)
2  C   Medaglia d'Oro (USA) /
Questing (GB) (Hard Spun)
Breeder: Godolphin
Owner: Godolphin, LLC (Mohammed Al Maktoum, et al.)
Trainer: B Walsh
  15:51 ALW
3 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 6
1 mile Lake Local (USA)
3  F   Street Boss (USA) /
White Waves (Any Given Saturday)
Breeder: Godolphin
Owner: Godolphin, LLC (Mohammed Al Maktoum, et al.)
Trainer: M Stidham
        Oh My (USA)
5  M   Medaglia d'Oro (USA) /
Proposal (Mt. Livermore)
Breeder: Peter E. Blum Thoroughbreds, LLC
Owner: Peter E. Blum Thoroughbreds, LLC (Peter E. Blum)
Trainer: S Asmussen
  16:57 Sycamore S. (G3)
3 yo's & up Open
Race number: 8
1 1/2M Marzo (USA)
4  G   Medaglia d'Oro (USA) /
Spring Party (Smart Strike)
Breeder: Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
Owner: Three Diamonds Farm (Kirk Wycoff)
Trainer: M Maker
        Space Mountain (USA)
6  G   Street Cry (IRE) /
Magical Ride (Storm Cat)
Breeder: G. Watts Humphrey Jr. & St. George Farm LLC
Owner: Hooties Racing, LLC (Mark Moore) and Michael M. Hui
Trainer: M Maker
KEMBLA GRANGE
(AUS)
14:05 Handicap
1000m Brazenpine (AUS)
3  F   Brazen Beau (AUS) /
Johannapine (AUS) (Johannesburg (USA))
Breeder: Campolina Pty Ltd
Owner: Triple Crown Syndications. (Mgr: C H Ward), Campolina Pty Ltd (Mgr: I C Bell), J W Medland, S Smith, Mrs S M Lorraway, B K H Wong, Mrs J Williams, Ms C Giardina, Z Lu, J H Hezlett, G A Barnes, B F Rippingale, N W Evison, Ms L M Swasblick & V P Chau
Trainer: P & P Snowden
        Denesc (AUS)
5  F   Denman (AUS) /
Escalotte (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Dr P Storey
Owner: D A J Williams
Trainer: D A Williams
        Fallgold (AUS)
4  F   Exceed and Excel (AUS) /
Raspberries (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Darley
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
  14:40 3yo Maiden Handicap
1000m Avostar (AUS)
3  G   Kuroshio (AUS) /
Michelin Star (AUS) (Beautiful Crown (USA))
Breeder: Mr D Brideoake
Owner: J Bendotti, S Bendotti, R Elliott, T Fillipowicz, G Stone & I Warchomij
Trainer: Joseph Pride
        Dimitri (AUS)
3  C   Sidestep (AUS) /
Valerina (AUS) (Val Royal (FR))
Breeder: Mr J Simpson
Owner: J Simpson & Mrs J Simpson
Trainer: N Mayfield-Smith
        The Firechief (AUS)
3  G   Kuroshio (AUS) /
Zonhro (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Mr B Geaney
Owner: D J Geaney, G L Marshall, I B Wright, Miss S Mills, R W Cecchini, C G Buchanan, M J Bush & Mrs D M Bush
Trainer: D A Williams
  15:15 3yo+Colts, Horses & Geldings Maiden Handicap
1200m Suave (AUS)
4  G   Lonhro (AUS) /
Youthful Presence (AUS) (Dehere (USA))
Breeder: Darley
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
  15:50 3yo+Fillies & Mares Maiden Handicap
1200m Torrid (AUS)
3  F   Exceed and Excel (AUS) /
Heat of the Fire (AUS) (Strategic (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
  16:25 Handicap
1200m Refire (AUS)
4  G   Epaulette (AUS) /
Up State (GB) (Sadler's Wells (USA))
Breeder: Jacob Park Thoroughbred Pty Ltd
Owner: D Williams, J Baker & V Gordon
Trainer: D A Williams
  17:00 Handicap
1200m Cappamore (AUS)
5  F   Teofilo (IRE) /
So Much Joy (AUS) (Red Ransom (USA))
Breeder: Esplin Family
Owner: J Coyle, M Hensley, M Allworth, M Hayne, Mrs M Hayne, J Doczy, M Jeffery, N Jeffery, W King, M Pantalone, J Byrnes, R Panovski, D Panovski, P Walker, S Adamson, K Ellis, H Wood, Loudon Racing (Mgr: M McIlveen), Hubbies Horses (Mgr: C Kimmorley) & Allenfie
Trainer: J C Coyle
        Impatience (AUS)
5  F   Denman (AUS) /
Sky Girl (AUS) (Nuclear Freeze (USA))
Breeder: Mr DN Fuller
Owner: Est D N Fuller
Trainer: R J Quinton
        Our Rosemaree (AUS)
6  F   Bernardini (USA) /
Rosnaree (IRE) (Danehill (USA))
Breeder: Mr JJ Starr
Owner: T J Robinson, J J Starr, Mrs H A Webber, S Webber, C T Bamborough, Mrs K E Bamborough, D W Provost, R K Bowden, O P Ebert, Big Five O (Mgr: P J Russell) & Dr M J Bowden
Trainer: T J Robinson
  17:40 Handicap
2000m Hemsted (AUS)
4  G   Exceed and Excel (AUS) /
Benenden (AUS) (Dubawi (IRE))
Breeder: Darley
Owner: R Sergi, G Florio, D Shah, C Swadling, J Roditis, I Youssef & D Velardi
Trainer: G D Neale
        Hilltop Hood (AUS)
5  G   Poet's Voice (GB) /
Mighty Lion (AUS) (Lion Heart (USA))
Breeder: Tulloch Consulting & Racing
Owner: Two Stubbies Racing (Mgrs: M Smith & J Smith), P Sharp & B Sammut
Trainer: M J Smith
LAUREL PARK
(USA)
14:10 MSW
3 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 3
1 mile Oh Baby Baby (USA)
4  F   Medaglia d'Oro (USA) /
Goldena Podkove (War Pass)
Breeder: Whisper Hill Farm, LLC
Owner: Tommy Town Thoroughbreds LLC
Trainer: T Beattie
  15:10 AOC
3 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 5
1 mile Madame Milan (USA)
4  F   Bernardini (USA) /
La Ville Rouge (Carson City)
Breeder: Mr. & Mrs. M. Roy Jackson
Owner: Lael Stables
Trainer: A Delacour
MCKINLAY
(AUS)
14:35 Maiden Handicap
1560m Lonroadtofly (AUS)
5  F   Lonhro (AUS) /
Flying Tessie (AUS) (Testa Rossa (AUS))
Breeder: Mr M Williams
Owner: J H Manzelmann & R A Luck
Trainer: J H Manzelmann
  15:45 3yo Open Handicap
1100m Rocky Poet (AUS)
3  G   Poet's Voice (GB) /
Little Bond Street (AUS) (Fastnet Rock (AUS))
Breeder: Mrs J Brown
Owner: T G Acton
Trainer: F E Smith
  16:20 Open Handicap
1100m Bracteate (AUS)
8  G   Medaglia d'Oro (USA) /
Belcentra (AUS) (Bel Esprit (AUS))
Breeder: Darley
Owner: T Hedley, Ms J L Cooke, B J McDonald, J McDonald, J McDonald, Mrs N A McDonald & R J Schumacher
Trainer: Michael Geaney
        Durif (AUS)
5  G   Commands (AUS) /
Star Shiraz (AUS) (Sequalo (AUS))
Breeder: Darley
Owner: G S Fysh
Trainer: J Wehlow
  16:55 Class 2 Set Weight
1100m Act of Bravery (AUS)
6  G   Medaglia d'Oro (USA) /
Corsetiere (AUS) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Mr G Harvey
Owner: W N Pomfrett, A Peno, P M Pomfrett, C Cleary & S P Dolan
Trainer: W N Pomfrett
        Ancient Aztec (AUS)
4  G   Albrecht (AUS) /
Inca Lagoon (AUS) (Hussonet (USA))
Breeder: Riverslea Farm
Owner: Dr D E Lemmon
Trainer: Clinton Thompson
  17:30 Handicap
1300m Cohesion (AUS)
6  G   Lonhro (AUS) /
Come Hither (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Darley
Owner: G J Patterson & A J Seymour
Trainer: A J Seymour
MOE
(AUS)
12:30 3yo Maiden
1100m Bless Her (AUS)
3  F   Street Boss (USA) /
Blessit (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: J A & J M Anderson Pty Ltd
Owner: Mrs M Wilson & T A Wilson
Trainer: Shea Eden
        Mnemba (AUS)
3  F   Helmet (AUS) /
Chilean Miss (AUS) (Hussonet (USA))
Breeder: Dr D Andary
Owner: Dr D Andary, Mrs P M Cowl, Ms J E Andary, Ms C L Andary, R J Fynmore & Mrs J C Fynmore
Trainer: M C Kent
        Naughty Helena (AUS)
3  F   Helmet (AUS) /
Quality Coup (AUS) (Elusive Quality (USA))
Breeder: Vieira Group Pty Ltd
Owner: A Roussou, Mrs C Roussou, P Roussou & A Ottobre
Trainer: Patrick Keane
  13:40 3yo+ Maiden
1600m Olympic (AUS)
3  G   Medaglia d'Oro (USA) /
Ringhals (AUS) (Street Cry (IRE))
Breeder: Widden Stud Australia Pty Ltd
Owner: Star Thoroughbreds Pty Ltd (Ms D Martin), Widden Stud Pty Ltd (A Thompson), P Frampton, D Wynne, Whitby Bloodstock Pty Ltd (M Whitby), R Aurisch, Mrs H Aurisch, J Rimes, Paramount Racing (Ms K Wood), Mrs M Lewandoski, D McLeish, Mrs M McLeish, A Richmond
Trainer: C J Waller
        Sayl (GB)
3  G   Iffraaj (GB) /
Jufoon (GB) (Dubawi (IRE))
Breeder: Shadwell Estate Co Ltd
Owner: A J A Bosma, Real Kiwi, J R Frew, P J C Fisher, Mrs V A Fisher, W V Flowerday, Mrs W J Flowerday, B J Johnston, D J Pritchard, B D M Fleming, Lady V C Meads, A J Pegley, A P Thomas, Mrs J A R Parry, A J Laurenson, Mrs J M Thomas, S W Grant & Sayling Away
Trainer: C J Waller
        The Red Sea (AUS)
3  G   Reset (AUS) /
Red Pointes (AUS) (Testa Rossa (AUS))
Breeder: Sampson and Taite Pty Ltd
Owner: Miss M R Taite & Ms J C Sampson
Trainer: J F Moloney
  14:15 Handicap
1600m Sir Harald (AUS)
4  G   Street Boss (USA) /
Princeton Miss (AUS) (Not a Single Doubt (AUS))
Breeder: Mr C Pearce
Owner: J F Moloney, Miss G Moloney, D Murkies, R C Standish, A W Crosby, Ms J C Sampson, Miss M R Taite, T B O'Brien, Mrs D M O'Brien & Mrs C Kelleher, The Pensky Racing (Mgr: Ms K McRae), Tnt Thoroughbred 2 (Mgr: T Pilimon) & Schadenfreude (Mgr: R T Deagan)
Trainer: J F Moloney
        Syd's Coin (AUS)
4  G   Denman (AUS) /
All About the Coin (AUS) (Starcraft (NZ))
Breeder: Bell View Park Stud
Owner: Mrs L A Keys & Just Horse Racing (Mgr: M O Payne)
Trainer: K M Keys
  14:50 Handicap
1600m I Boogi (NZ)
7  G   Iffraaj (GB) /
Boogi on the Grass (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
Breeder: N Haynes, D McKellar, J & P A Shaw
Owner: Miss D E Carter, N S Waratini, C B Murray & M Vaevea
Trainer: Scott Cameron
        Something Silver (AUS)
5  F   Medaglia d'Oro (USA) /
Zaira (AUS) (Fastnet Rock (AUS))
Breeder: Limerick Lane Thoroughbreds
Owner: Mrs M N McDonald, M Bilney & Krakatini (Mgr: T Stephens)
Trainer: C W McDonald
  15:25 Handicap
2050m Cleo's Poet (AUS)
5  G   Poet's Voice (GB) /
Lady Clementine (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: Mr B Allen
Owner: G A Allen, J Beldan, K Joliffe,l McDonald, S L Greenwell & D R Carmichael
Trainer: D C Harrison
  16:00 Open Handicap
2050m Brigadier (NZ)
7  G   Commands (AUS) /
Chartreuse (NZ) (St. Petersburg (AUS))
Breeder: Monovale Holdings Ltd
Owner: J P Smithies
Trainer: Wayne Walters

16 October 2019

SOUTHWELL (GB)16 October 2019

19:25 Maiden 3yo+ 5f
Horse Filbert Street (GB) 4 G
Poet's Voice / Tinnarinka
Breeder Mrs D. Curran
Owner Mr Michael Appleby
Trainer M Appleby
Result
20:25 Handicap 3yo+ 1 mile
Horse Crazy Spin (GB) 3 F
Epaulette / George's Gift
Breeder Mrs M. Shone
Owner The Giggle Factor Partnership
Trainer I Furtado
Result
Horse Oblate (GB) 3 F
Epaulette / Lady Benedicte
Breeder Houghton Bloodstock
Owner Houghton Bloodstock
Trainer R Brisland
Result

TAGLIACOZZO (ITY)16 October 2019

15:20 Handicap 4YO+ 1600m
Horse Enjoy the Silence (IRE) 4 C
Epaulette / Tranquil Ways
Breeder Beirne Pat
Result
15:50 Handicap 4YO+ 1000m
Horse Ponthyeu (GB) 4 C
Poet's Voice / Rose in Winter
Breeder Plantation Stud
Result

TE AROHA (NZ)16 October 2019

12:55 3yo+ Maiden 2200m
Horse Flyingwithoutwings (NZ) 6 G
Iffraaj / Ain't No Illusion
Breeder L D Hall
Owner Karl Hedgman, Robbie Hedgman, Tony Pexton, Karen Pexton, Pauline Oliver, Kim McIntosh, Laurel Hall & Logan Hall
Trainer Logan Hall
Result
Horse Global Diamond (AUS) 4 F
Bernardini / Tsutsumi
Breeder Mr G Harvey
Owner G A Rogerson Mnzm & Te Keeti Bloodstock Ltd
Trainer Team Rogerson
Result
13:32 3yo+ Maiden 1400m
Horse Sir Ralph (NZ) 4 G
Iffraaj / Designacat
Breeder Okaharau Station Ltd, Central, NZ
Owner V Crunn, F Gianone, S Sisson, P Jeffreys, A Silbeton, G Lemon, M Collis, B Tait, Okaharau Station Ltd & Team Manukau Racing
Trainer C Gibbs & M Bradley
Result
14:07 3yo+ Maiden 1400m
Horse Don't Lie to Me (NZ) 6 F
Iffraaj / Cross My Heart
Breeder Whakanui Stud Ltd
Owner N Wagstaff, B Ainsworth, G Allen, M O'Brien, K & L Robinson, J Bourke, C Leishman, McInteer Family Syndicate, R Ladd, A Fleming, C Metcalfe, T Basile, P & J Baker & G N Richardson
Trainer G N Richardson
Result
14:42 3yo Maiden 1400m
Horse Clever Approach (AUS) 3 G
Dawn Approach / Aimee 'n' Kate
Breeder Mr GW O'Meara
Owner J S Rogers & B Spicer
Trainer N W Tiley
Result
Horse Humbucker (NZ) 3 G
Iffraaj / Temeraire
Breeder B A Sheat & Mrs C P Wilson, Canterbury, NZ
Owner Mr P J Walker, Sir Patrick Hogan & Sutherland Family Trust
Trainer P & D Williams
Result
Horse Run to Perfection (AUS) 3 C
Sepoy / El Shahar
Breeder Alpara Lodge
Owner Xiangming Wang
Trainer S B Marsh
Result
15:19 Handicap 1400m
Horse Fluorobus (AUS) 4 G
Helmet / Pteryon
Breeder Denman Bloodstock Pty Ltd
Owner R B Cooksley, R Maxwell, A J & E G Ritchie
Trainer R D Collett
Result
Horse Iffindoubt (NZ) 5 G
Iffraaj / Belle de Jeu
Breeder Mrs A B Alderslade, Mrs S Bardebes, Mrs C Bayley & Mrs D Gray
Owner Mrs A B Alderslade & Mrs D Gray
Trainer M & K Murdoch
Result
16:29 3yo+ Maiden 1200m
Horse Duraaj (NZ) 4 F
Iffraaj / Seducation
Breeder L de Souza
Owner W H Luff
Trainer M Baker & A Forsman
Result
Horse Fraaj de Luca (NZ) 4 G
Iffraaj / Strictly Time
Breeder R W E Moore
Owner Tm Racing
Trainer A Oliveira
Result
Horse Ginger Too (NZ) 3 G
Iffraaj / La Chiflota
Breeder Monovale Holdings Ltd
Owner Te Akau Little Jerry Syndicate (Mgr: Karyn Fenton-Ellis Mnzm)
Trainer J W Richards
Result
Horse Wondering (NZ) 4 F
Iffraaj / Not Surprized
Breeder Haunui Bloodstock Ltd
Owner Haunui Bloodstock Ltd
Trainer Ms D Jeffcoat
Result

WARWICK FARM (AUS)16 October 2019

13:15 3yo Maiden Handicap 1100m
Horse Solid Foundation (AUS) 3 F
Lonhro / Upon This Rock
Breeder Go Bloodstock
Owner Go Bloodstock Australia (Mgr: Sir O G Glenn)
Trainer Joseph Pride
Result
13:50 3yo Maiden Handicap 1300m
Horse Seraph (AUS) 3 F
Poet's Voice / Fantastic Angel
Breeder Glenvallen Investments Pty Ltd
Owner W Shelton, Mrs S Shelton, Mrs R Drabyna, Miss A Shelton, Miss G Shelton, A Gesell, G W Aldridge & Mrs S Aldridge
Trainer David Payne
Result
Horse Zakat (AUS) 3 C
Lonhro / Saddaqa
Breeder Godolphin Australia
Owner Godolphin
Trainer James Cummings
Result
15:00 Handicap 2200m
Horse Kelvinside (AUS) 7 G
Lonhro / Sunday Adieu
Breeder Mr MJ Laffey
Owner D R Lee, E Y M Trautwein, P McAuley, A McMahon, J Fox & Mrs T Fox
Trainer J & G Lee
Result
16:15 Handicap 1600m
Horse Fabricator (AUS) 6 G
Bernardini / Savannah's Choice
Breeder Mr DN Fuller
Owner Est D N Fuller
Trainer J C Coyle
Result
16:55 Handicap 1100m
Horse Cappamore (AUS) 5 F
Teofilo / So Much Joy
Breeder Esplin Family
Owner J Coyle, M Hensley, M Allworth, M Hayne, Mrs M Hayne, J Doczy, M Jeffery, N Jeffery, W King, M Pantalone, J Byrnes, R Panovski, D Panovski, P Walker, S Adamson, K Ellis, H Wood, Loudon Racing (Mgr: M McIlveen), Hubbies Horses (Mgr: C Kimmorley) & Allenfie
Trainer J C Coyle
Result
Horse Super Cyclone (AUS) 4 F
Sepoy / Lady Krovanh
Breeder Standard 2080 Ltd
Owner Dr G Tsoi
Trainer Bjorn Baker
Result
17:35 Handicap 1300m
Horse Handfast (AUS) 7 G
Street Cry / Lobola
Breeder Darley
Owner L C Perrett, R J Litt, T M Harrison, M A Harrison, Mrs J Hamilton, I Hamilton, M G Smith, M A Birkbeck, B W Birkbeck, D J Patterson, Mrs A J Kunde, L B Kunde, Wide Eye Joiner (Mgr: J Smith) & P Mihalj
Trainer Richard Litt
Result

17 October 2019

BELMONT PARK (USA)17 October 2019

14:57 MSW 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 4
1 1/8M
Horse Estill (USA) 3 F
Bernardini / Owsley
Breeder Stone Farm
Owner Stone Farm
Trainer W Mott
Result
17:11 MCL 2 yo F (fillies)
Race number: 8
6F
Horse Get Directions (USA) 2 F
Street Boss / Never Yield
Breeder Martha Jane Mulholland
Owner Stidham, Michael
Trainer M Stidham
Result

BRIGHTON (GB)17 October 2019

15:05 Novice 2yo 1 mile
Horse Big Jimbo (GB) 2 C
Helmet / Big Moza
Breeder Mr A. Watson & Mr B. Malyon
Owner Mr A Watson & Mr B Malyon
Trainer G L Moore
Result
Horse Junkanoo (GB) 2 C
Epaulette / Bahamian Music
Breeder Genesis Green Stud Ltd
Owner Jacobs Construction & Mr J Harley
Trainer G L Moore
Result

CHELMSFORD CITY (GB)17 October 2019

18:00 Novice 2yo 1 mile
Horse Whisper Not (GB) 2 C
Poet's Voice / Poyle Meg
Breeder Cecil and Wiggins
Owner Mr Michael Pescod
Trainer R Hannon
Result
18:30 Novice 2yo 7f
Horse Aberffraw (GB) 2 C
Exceed and Excel / Nahab
Breeder Rabbah
Owner Mr Dan Hall & Mrs Julie & David R Mart
Trainer W J Haggas
Result
19:00 Handicap 3yo+ 7f
Horse Corazon Espinado (IRE) 4 C
Iffraaj / Three Decades
Breeder M. P. Coleman & R. J. Coleman
Owner Mr Robert Moss
Trainer S Dow
Result
20:00 Handicap 3yo+ 1 mile
Horse Ifton (GB) 3 G
Iffraaj / Flambeau
Breeder Dunchurch Lodge Stud Company
Owner RHD
Trainer Mrs R Carr
Result
Horse Sunvisor (IRE) 3 G
Helmet / Island Sunset
Breeder J. Waldron & W. R. Muir
Owner Muir Racing Partnership - Leicester
Trainer W R Muir
Result
20:30 Handicap 3yo 2 miles
Horse Que Quieres (USA) 3 G
Bernardini / Christine Daae
Breeder Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
Owner Mr Robert Moss
Trainer S Dow
Result

DELTA DOWNS (USA)17 October 2019

20:11 AOC 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 8
5F
Horse Crescentcitypretty (USA) 3 F
Bernardini / Penelope Plum
Breeder Brittlyn, Inc.
Owner Brittlyn Stable Inc. (Evelyn Benoit)
Trainer J Camejo
Result

HAWTHORNE (USA)17 October 2019

15:38 MSW 2 yo Open
Race number: 2
1 mile
Horse Caramelito (USA) 2 C
Medaglia d'Oro / Caramel Snap
Breeder Godolphin
Owner Godolphin, LLC (Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum)
Trainer E Harty
Result
Horse Love My Boss (USA) 2 C
Street Boss / Love the Breeding
Breeder Kimberly M. Heytens
Owner KM Racing Enterprise, Inc. (Kenji Morinaga)
Trainer W Morey
Result
18:26 CLM 3 yo's & up Open
Race number: 8
6F
Horse Pleasant Street (USA) 5 H
Street Boss / Pleasant Mate
Breeder Gregory Szymski
Owner Ragnar Korthase
Trainer J Cowan
Result

KEENELAND (USA)17 October 2019

13:05 MSW 2 yo Open
Race number: 1
1 1/16M
Horse Achievable (USA) 2 C
Medaglia d'Oro / Questing
Breeder Godolphin
Owner Godolphin, LLC (Mohammed Al Maktoum, et al.)
Trainer B Walsh
Result
15:51 ALW 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 6
1 mile
Horse Lake Local (USA) 3 F
Street Boss / White Waves
Breeder Godolphin
Owner Godolphin, LLC (Mohammed Al Maktoum, et al.)
Trainer M Stidham
Result
Horse Oh My (USA) 5 M
Medaglia d'Oro / Proposal
Breeder Peter E. Blum Thoroughbreds, LLC
Owner Peter E. Blum Thoroughbreds, LLC (Peter E. Blum)
Trainer S Asmussen
Result
16:57 Sycamore S. (G3) 3 yo's & up Open
Race number: 8
1 1/2M
Horse Marzo (USA) 4 G
Medaglia d'Oro / Spring Party
Breeder Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
Owner Three Diamonds Farm (Kirk Wycoff)
Trainer M Maker
Result
Horse Space Mountain (USA) 6 G
Street Cry / Magical Ride
Breeder G. Watts Humphrey Jr. & St. George Farm LLC
Owner Hooties Racing, LLC (Mark Moore) and Michael M. Hui
Trainer M Maker
Result

KEMBLA GRANGE (AUS)17 October 2019

14:05 Handicap 1000m
Horse Brazenpine (AUS) 3 F
Brazen Beau / Johannapine
Breeder Campolina Pty Ltd
Owner Triple Crown Syndications. (Mgr: C H Ward), Campolina Pty Ltd (Mgr: I C Bell), J W Medland, S Smith, Mrs S M Lorraway, B K H Wong, Mrs J Williams, Ms C Giardina, Z Lu, J H Hezlett, G A Barnes, B F Rippingale, N W Evison, Ms L M Swasblick & V P Chau
Trainer P & P Snowden
Result
Horse Denesc (AUS) 5 F
Denman / Escalotte
Breeder Dr P Storey
Owner D A J Williams
Trainer D A Williams
Result
Horse Fallgold (AUS) 4 F
Exceed and Excel / Raspberries
Breeder Darley
Owner Godolphin
Trainer James Cummings
Result
14:40 3yo Maiden Handicap 1000m
Horse Avostar (AUS) 3 G
Kuroshio / Michelin Star
Breeder Mr D Brideoake
Owner J Bendotti, S Bendotti, R Elliott, T Fillipowicz, G Stone & I Warchomij
Trainer Joseph Pride
Result
Horse Dimitri (AUS) 3 C
Sidestep / Valerina
Breeder Mr J Simpson
Owner J Simpson & Mrs J Simpson
Trainer N Mayfield-Smith
Result
Horse The Firechief (AUS) 3 G
Kuroshio / Zonhro
Breeder Mr B Geaney
Owner D J Geaney, G L Marshall, I B Wright, Miss S Mills, R W Cecchini, C G Buchanan, M J Bush & Mrs D M Bush
Trainer D A Williams
Result
15:15 3yo+Colts, Horses & Geldings Maiden Handicap 1200m
Horse Suave (AUS) 4 G
Lonhro / Youthful Presence
Breeder Darley
Owner Godolphin
Trainer James Cummings
Result
15:50 3yo+Fillies & Mares Maiden Handicap 1200m
Horse Torrid (AUS) 3 F
Exceed and Excel / Heat of the Fire
Breeder Godolphin Australia
Owner Godolphin
Trainer James Cummings
Result
16:25 Handicap 1200m
Horse Refire (AUS) 4 G
Epaulette / Up State
Breeder Jacob Park Thoroughbred Pty Ltd
Owner D Williams, J Baker & V Gordon
Trainer D A Williams
Result
17:00 Handicap 1200m
Horse Cappamore (AUS) 5 F
Teofilo / So Much Joy
Breeder Esplin Family
Owner J Coyle, M Hensley, M Allworth, M Hayne, Mrs M Hayne, J Doczy, M Jeffery, N Jeffery, W King, M Pantalone, J Byrnes, R Panovski, D Panovski, P Walker, S Adamson, K Ellis, H Wood, Loudon Racing (Mgr: M McIlveen), Hubbies Horses (Mgr: C Kimmorley) & Allenfie
Trainer J C Coyle
Result
Horse Impatience (AUS) 5 F
Denman / Sky Girl
Breeder Mr DN Fuller
Owner Est D N Fuller
Trainer R J Quinton
Result
Horse Our Rosemaree (AUS) 6 F
Bernardini / Rosnaree
Breeder Mr JJ Starr
Owner T J Robinson, J J Starr, Mrs H A Webber, S Webber, C T Bamborough, Mrs K E Bamborough, D W Provost, R K Bowden, O P Ebert, Big Five O (Mgr: P J Russell) & Dr M J Bowden
Trainer T J Robinson
Result
17:40 Handicap 2000m
Horse Hemsted (AUS) 4 G
Exceed and Excel / Benenden
Breeder Darley
Owner R Sergi, G Florio, D Shah, C Swadling, J Roditis, I Youssef & D Velardi
Trainer G D Neale
Result
Horse Hilltop Hood (AUS) 5 G
Poet's Voice / Mighty Lion
Breeder Tulloch Consulting & Racing
Owner Two Stubbies Racing (Mgrs: M Smith & J Smith), P Sharp & B Sammut
Trainer M J Smith
Result

LAUREL PARK (USA)17 October 2019

14:10 MSW 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 3
1 mile
Horse Oh Baby Baby (USA) 4 F
Medaglia d'Oro / Goldena Podkove
Breeder Whisper Hill Farm, LLC
Owner Tommy Town Thoroughbreds LLC
Trainer T Beattie
Result
15:10 AOC 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
Race number: 5
1 mile
Horse Madame Milan (USA) 4 F
Bernardini / La Ville Rouge
Breeder Mr. & Mrs. M. Roy Jackson
Owner Lael Stables
Trainer A Delacour
Result

MCKINLAY (AUS)17 October 2019

14:35 Maiden Handicap 1560m
Horse Lonroadtofly (AUS) 5 F
Lonhro / Flying Tessie
Breeder Mr M Williams
Owner J H Manzelmann & R A Luck
Trainer J H Manzelmann
Result
15:45 3yo Open Handicap 1100m
Horse Rocky Poet (AUS) 3 G
Poet's Voice / Little Bond Street
Breeder Mrs J Brown
Owner T G Acton
Trainer F E Smith
Result
16:20 Open Handicap 1100m
Horse Bracteate (AUS) 8 G
Medaglia d'Oro / Belcentra
Breeder Darley
Owner T Hedley, Ms J L Cooke, B J McDonald, J McDonald, J McDonald, Mrs N A McDonald & R J Schumacher
Trainer Michael Geaney
Result
Horse Durif (AUS) 5 G
Commands / Star Shiraz
Breeder Darley
Owner G S Fysh
Trainer J Wehlow
Result
16:55 Class 2 Set Weight 1100m
Horse Act of Bravery (AUS) 6 G
Medaglia d'Oro / Corsetiere
Breeder Mr G Harvey
Owner W N Pomfrett, A Peno, P M Pomfrett, C Cleary & S P Dolan
Trainer W N Pomfrett
Result
Horse Ancient Aztec (AUS) 4 G
Albrecht / Inca Lagoon
Breeder Riverslea Farm
Owner Dr D E Lemmon
Trainer Clinton Thompson
Result
17:30 Handicap 1300m
Horse Cohesion (AUS) 6 G
Lonhro / Come Hither
Breeder Darley
Owner G J Patterson & A J Seymour
Trainer A J Seymour
Result

MOE (AUS)17 October 2019

12:30 3yo Maiden 1100m
Horse Bless Her (AUS) 3 F
Street Boss / Blessit
Breeder J A & J M Anderson Pty Ltd
Owner Mrs M Wilson & T A Wilson
Trainer Shea Eden
Result
Horse Mnemba (AUS) 3 F
Helmet / Chilean Miss
Breeder Dr D Andary
Owner Dr D Andary, Mrs P M Cowl, Ms J E Andary, Ms C L Andary, R J Fynmore & Mrs J C Fynmore
Trainer M C Kent
Result
Horse Naughty Helena (AUS) 3 F
Helmet / Quality Coup
Breeder Vieira Group Pty Ltd
Owner A Roussou, Mrs C Roussou, P Roussou & A Ottobre
Trainer Patrick Keane
Result
13:40 3yo+ Maiden 1600m
Horse Olympic (AUS) 3 G
Medaglia d'Oro / Ringhals
Breeder Widden Stud Australia Pty Ltd
Owner Star Thoroughbreds Pty Ltd (Ms D Martin), Widden Stud Pty Ltd (A Thompson), P Frampton, D Wynne, Whitby Bloodstock Pty Ltd (M Whitby), R Aurisch, Mrs H Aurisch, J Rimes, Paramount Racing (Ms K Wood), Mrs M Lewandoski, D McLeish, Mrs M McLeish, A Richmond
Trainer C J Waller
Result
Horse Sayl (GB) 3 G
Iffraaj / Jufoon
Breeder Shadwell Estate Co Ltd
Owner A J A Bosma, Real Kiwi, J R Frew, P J C Fisher, Mrs V A Fisher, W V Flowerday, Mrs W J Flowerday, B J Johnston, D J Pritchard, B D M Fleming, Lady V C Meads, A J Pegley, A P Thomas, Mrs J A R Parry, A J Laurenson, Mrs J M Thomas, S W Grant & Sayling Away
Trainer C J Waller
Result
Horse The Red Sea (AUS) 3 G
Reset / Red Pointes
Breeder Sampson and Taite Pty Ltd
Owner Miss M R Taite & Ms J C Sampson
Trainer J F Moloney
Result
14:15 Handicap 1600m
Horse Sir Harald (AUS) 4 G
Street Boss / Princeton Miss
Breeder Mr C Pearce
Owner J F Moloney, Miss G Moloney, D Murkies, R C Standish, A W Crosby, Ms J C Sampson, Miss M R Taite, T B O'Brien, Mrs D M O'Brien & Mrs C Kelleher, The Pensky Racing (Mgr: Ms K McRae), Tnt Thoroughbred 2 (Mgr: T Pilimon) & Schadenfreude (Mgr: R T Deagan)
Trainer J F Moloney
Result
Horse Syd's Coin (AUS) 4 G
Denman / All About the Coin
Breeder Bell View Park Stud
Owner Mrs L A Keys & Just Horse Racing (Mgr: M O Payne)
Trainer K M Keys
Result
14:50 Handicap 1600m
Horse I Boogi (NZ) 7 G
Iffraaj / Boogi on the Grass
Breeder N Haynes, D McKellar, J & P A Shaw
Owner Miss D E Carter, N S Waratini, C B Murray & M Vaevea
Trainer Scott Cameron
Result
Horse Something Silver (AUS) 5 F
Medaglia d'Oro / Zaira
Breeder Limerick Lane Thoroughbreds
Owner Mrs M N McDonald, M Bilney & Krakatini (Mgr: T Stephens)
Trainer C W McDonald
Result
15:25 Handicap 2050m
Horse Cleo's Poet (AUS) 5 G
Poet's Voice / Lady Clementine
Breeder Mr B Allen
Owner G A Allen, J Beldan, K Joliffe,l McDonald, S L Greenwell & D R Carmichael
Trainer D C Harrison
Result
16:00 Open Handicap 2050m
Horse Brigadier (NZ) 7 G
Commands / Chartreuse
Breeder Monovale Holdings Ltd
Owner J P Smithies
Trainer Wayne Walters
Result