Today's racing

04 July 2015

Racecourse Time Race Distance Horse Result
ALBURY
(AUS)
14:13 Conditions
1600m Alert Bert (AUS)
4  H   Bernardini (USA) /
Red Riding Hood (AUS) (Rubiton (AUS))
Breeder: R G & J R Lehman
  16:13 Handicap Maiden
1000m Say You're Sorry (AUS)
4  M   Hard Spun (USA) /
Miss Lardydar (AUS) (Cossack Warrior (AUS))
Breeder: Mr FP Salanitri
ARLINGTON
(USA)
16:34 AOC
3 yo's & up F & M (fillies and mares)
5 1/2F Bossy (USA)
3  F   Street Boss (USA) /
Profit Girl (General Meeting)
Breeder: Golden Eagle Farm
ASSINIBOIA DOWNS
(CAN)
21:05 AOC
3 yo's & up Open
7F Brilliant Messi (USA)
4  G   Bernardini (USA) /
Devils Lake (Lost Code)
Breeder: Hargus Sexton, Sandra Sexton & Silver Fern Farm, LLC
BARCALDINE
(AUS)
14:50 Handicap
1200m Power To Exceed (AUS)
8  G   Exceed And Excel (AUS) /
Power of One (AUS) (Gilded Time (USA))
Breeder: Torryburn Stud
BELMONT
(AUS)
13:37 Handicap 3yo+
2100m Mystic Prince (AUS)
5  G   Reset (AUS) /
Purfect Size (NZ) (Catbird (AUS))
Breeder: Peters Investments Pty Ltd
  15:33 Conditions 3yoCG
2000m Sixth Legion (AUS)
3  G   Strategic (AUS) /
Blondine (AUS) (Danehill (USA))
Breeder: Geisel Park Pty Ltd
  16:45 Handicap 3yo+
1200m Resonates (AUS)
4  M   Teofilo (IRE) /
Cuff (GB) (Warning)
Breeder: Mr P Slater
BELMONT PARK
(USA)
13:30 ALW
3 yo's & up Open
1 1/16M Dujac (USA)
3  G   Bernardini (USA) /
Love To Dance (IRE) (Sadler's Wells)
Breeder: Alpha Delta Stables, LLC
  14:05 AOC
4 yo's & up Open
1 1/16M Mail (USA)
5  H   Medaglia d'Oro (USA) /
Tap Dance (Pleasant Tap)
Breeder: Edward P. Evans
  17:46 Belmont Oaks Invitational S. (G1)
3 yo F (fillies)
1 1/4M Sentiero Italia (USA)
3  F   Medaglia d'Oro (USA) /
Golden Way (IRE) (Cadeaux Genereux (GB))
Breeder: Darley
  18:23 Belmont Sprint Championship S. (G3)
3 yo's & up Open
7F Bay of Plenty (USA)
4  C   Medaglia d'Oro (USA) /
Kotuku (GB) (A.P. Indy)
Breeder: Darley
BEVERLEY
(GB)
13:50 Maiden 2yo
7f 100y Beautiful Firth (GB)
2  F   Poet's Voice (GB) /
Roslea Lady (IRE) (Alhaarth (IRE))
Breeder: Shortgrove Manor Stud
  14:25 Maiden 2yo
5f Compel (FR)
2  F   Exceed And Excel (AUS) /
Good Hope (GER) (Seattle Dancer (USA))
Breeder: Mr Michael Andree
  15:00 Handicap 3yo+
5f Moon River (IRE)
3  F   Exceed And Excel (AUS) /
Dame Blanche (IRE) (Be My Guest (USA))
Breeder: Rockhart Trading Ltd
BROOME
(AUS)
13:11 Handicap 3yo+
1435m Nothing Personal (AUS)
5  G   Lonhro (AUS) /
Tennessee West (AUS) (Supremo (USA))
Breeder: Dr CP Gales, A Gales
  14:31 Handicap 3yo+
1200m Yocto (AUS)
5  G   Lonhro (AUS) /
Miss Jugah (AUS) (Jugah (USA))
Breeder: Contract Racing Pty Ltd, J & E Mortensen, J & S Mapperson, J & D Veal, A & S Richmond, J Morgan
CANTERBURY PARK
(USA)
18:10 CLM
3 yo's & up Open
1 1/16M Twelve Tribes (USA)
4  G   Street Cry (IRE) /
Leah's Secret (Tiger Ridge)
Breeder: WinStar Farm, LLC
CARLISLE
(GB)
19:35 Handicap 3yo+
7f 200y Favourite Treat (USA)
5  G   Hard Spun (USA) /
Truart (USA) (Yes It's True (USA))
Breeder: Fares Farm Inc
CAULFIELD
(AUS)
11:45 Handicap 2yo
1100m Dream On Monty (AUS)
2  C   Denman (AUS) /
But One Regret (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Michael Rea Pty Ltd
        It's Humphrey (AUS)
2  C   Hard Spun (USA) /
Februarytwelve (AUS) (Snippets (AUS))
        Petits Filous (AUS)
2  F   Street Boss (USA) /
Excellent Lady (AUS) (Exceed And Excel (AUS))
        Star Planet (AUS)
2  C   Lonhro (AUS) /
Star Rose (AUS) (Filante (NZ))
Breeder: Mr J Hirsch
  12:50 Handicap 3yo
2000m Gilchrist (AUS)
3  G   Reset (AUS) /
Parore (NZ) (Keeper (AUS))
Breeder: Mr E Jusufovic, Mr. P. Knuppel
        Heavy (AUS)
3  C   Domesday (AUS) /
Rosarino (AUS) (Perugino (USA))
Breeder: Makybe Racing & Breeding
  13:25 Handicap
1200m Lord da Vinci (AUS)
4  H   Lonhro (AUS) /
Sadlers Brigg (NZ) (Montjeu (IRE))
Breeder: Makybe Racing & Breeding
  14:05 Handicap 3yo
1400m Actuariat (AUS)
3  C   Domesday (AUS) /
Suz La Douce (AUS) (Festival Hall (IRE))
Breeder: Boomerang Breeding Pty Ltd
        Herstory (AUS)
3  F   Commands (AUS) /
Fuji Dancer (AUS) (Fuji Kiseki (JPN))
Breeder: Canning Downs Pty Ltd
  14:45 Handicap
1400m Eximius (AUS)
5  G   Exceed And Excel (AUS) /
Allegra (AUS) (Dehere (USA))
Breeder: Mr IK Smith
        Tiny's Legacy (AUS)
4  H   Lonhro (AUS) /
Deep In The Woods (AUS) (Danewin (AUS))
Breeder: Ms S C A Lawrence, R. Wilkinson
  15:25 Handicap 3yoF
1100m But Perfect (AUS)
3  F   Lonhro (AUS) /
Typhoon Billie (AUS) (Rory's Jester (AUS))
Breeder: Mr W Gibbons
        Chiavari (AUS)
3  F   Teofilo (IRE) /
Nova Gen (AUS) (General Nediym (AUS))
Breeder: Lauriston Thoroughbred Farm
        Stiletto (AUS)
3  F   Lonhro (AUS) /
Saddler's Silk (AUS) (Barathea (IRE))
Breeder: Darley
  16:05 Pfd Food Sir John Monash S (G3)
Flat
1100m Minaj (NZ)
4  M   Commands (AUS) /
Ms Seneca Rock (USA) (Seneca Jones (USA))
Breeder: Miss C, D & L Hawkins & Llanhennock Trust
        O'Malley (AUS)
4  G   Street Boss (USA) /
Pink Champagne (AUS) (Carnegie (IRE))
Breeder: Mr M Maroulis
        Sea Lord (AUS)
7  G   Street Cry (IRE) /
Dream Lass (NZ) (Dream Well (FR))
Breeder: Mr P Newman
  16:40 Handicap
2000m Commanding Time (AUS)
7  G   Commands (AUS) /
Miss Zambezi (AUS) (Barathea (IRE))
Breeder: Mrs JS Mackay
        River's Lane (AUS)
8  G   Street Cry (IRE) /
Star Maid (AUS) (Made of Gold (USA))
Breeder: Mr J Carvill
CHUKYO
(JPN)
2 Maiden 3yoF
1200m Thredbo (JPN)
3  F   Commands (AUS) /
Arctic Mist (USA) (Seeking The Gold (USA))
Breeder: Darley Japan K.K
  12 Conditions 3yo+
1200m Happiness (JPN)
4  F   Commands (AUS) /
Felicitous (GB) (King's Best (USA))
Breeder: Darley Japan K.K
DELAWARE PARK
(USA)
14:45 OCL
3 yo's & up Open
1 mile Profound (USA)
5  G   Street Cry (IRE) /
Hollywood Wildcat (Kris S.)
Breeder: Irving Cowan
  15:45 AOC
3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1M 70Y Yuzuru (USA)
5  M   Medaglia d'Oro (USA) /
Macarena Macarena (Gone West)
Breeder: Winchester Farm
DONALD
(AUS)
11:03 Maiden 2yo+
1200m Hovering (AUS)
4  M   Domesday (AUS) /
Best Policy (AUS) (Kaaptive Edition (NZ))
Breeder: Mr P Hunt
  15:09 Handicap
1000m Outside (AUS)
8  G   Commands (AUS) /
Ingres (AUS) (Quest For Fame)
Breeder: Woodlands Stud
        Street Stalker (AUS)
7  G   Street Cry (IRE) /
Signoritta (AUS) (Snaadee (USA))
Breeder: Ms KL Goodrich
  15:49 Handicap
1350m Kilim (AUS)
3  C   Exceed And Excel (AUS) /
Lucky Mascot (NZ) (Zabeel (NZ))
Breeder: Darley
ELLIS PARK
(USA)
12:50 CLM
3 yo's & up Open
1 1/16M Boss Man Mike (USA)
4  G   Street Boss (USA) /
Hong Kong Jade (Alysheba)
Breeder: Kathryn West
  15:10 ALW
3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1 mile Fashion City (USA)
5  M   Bernardini (USA) /
Miss Audrey (Grand Slam)
Breeder: WinQuest Thoroughbreds, LLC
        Lady Margarita (USA)
4  F   Medaglia d'Oro (USA) /
Capeside Lady (Cape Town)
Breeder: Dixiana Farms LLC
  15:40 CLM
3 yo's & up Open
5F Da Don (USA)
5  G   Street Boss (USA) /
Slide Show (Slewacide)
Breeder: Turner Breeders, LLC
  16:10 Ellis Park Turf S.
3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1 1/16M Party Starter (USA)
6  M   Medaglia d'Oro (USA) /
Speeding Star (ARG) (Fitzcarraldo (ARG))
Breeder: Liberation Farm & Stonewall Farm
        She's Not Here (USA)
4  F   Street Cry (IRE) /
Where's Bailey (Aljabr)
Breeder: Hermitage Farm LLC & Darley
EMERALD DOWNS
(USA)
18:09 ALW
3 yo's & up Open
6F Disruption (USA)
5  G   Street Boss (USA) /
Disrupt (Deputy Minister)
Breeder: Bridlewood Farm
ESK
(AUS)
14:30 Handicap
1200m Gunna Excel (AUS)
6  M   Exceed And Excel (AUS) /
Gunarani (GB) (Green Desert (USA))
Breeder: Kia Ora Stud
  16:10 Handicap
1460m Balinese Boy (AUS)
5  G   Lonhro (AUS) /
She's In Demand (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: Mr R Levy
FANNIE BAY
(AUS)
12:22 Handicap
1600m Man Cave (AUS)
3  C   Denman (AUS) /
Laguna Lake (USA) (Odyle (USA))
Breeder: Canning Downs Pty Ltd
  12:57 Handicap
1600m Payteevee (AUS)
5  G   Domesday (AUS) /
See Teevee (AUS) (Mr Henrysee (USA))
Breeder: Meringo Stud Farm
  14:13 Handicap
1300m French Tusson (AUS)
4  G   Hard Spun (USA) /
Popolaccio (USA) (Nureyev (USA))
Breeder: Jacka Investments Pty Ltd
        Le Commando (AUS)
6  G   Strategic (AUS) /
La Ventana (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
Breeder: Summerhill Thoroughbreds
  15:39 Handicap
1100m Devil's Dream (AUS)
4  G   Lonhro (AUS) /
Dance On Air (AUS) (Perugino (USA))
Breeder: Contract Racing Pty Ltd
  16:10 Handicap
1100m Planet Voyage (AUS)
5  G   Exceed And Excel (AUS) /
Pasikatera (AUS) (Thunder Gulch (USA))
Breeder: Gooree Park Stud Pty Ltd
        Your Excellency (AUS)
6  G   Exceed And Excel (AUS) /
Broderie (AUS) (Snippets (AUS))
Breeder: MacQuarie Stud
  17:20 Conditions 3yo
1600m Affendi (AUS)
3  G   Hard Spun (USA) /
Al Safa (AUS) (Hennessy (USA))
Breeder: Three Bridges Thoroughbreds, J Patching
        Exert (AUS)
3  G   Lonhro (AUS) /
Pure Energy (AUS) (Mossman (AUS))
Breeder: Darley
        Restraint (AUS)
3  G   Bernardini (USA) /
Sangfroid (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Darley
FINGER LAKES
(USA)
14:40 CLM
3 yo's & up Open
1M 40Y M Six (USA)
5  H   Medaglia d'Oro (USA) /
J'ray (Distant View)
Breeder: Lawrence Goichman
GOLD COAST
(AUS)
12:42 Handicap Maiden
900m Mia Madalena (AUS)
2  F   Denman (AUS) /
Fairest One (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
Breeder: Mrs E Kelly
        Yard Glass (AUS)
3  C   Lonhro (AUS) /
Quaffle (AUS) (Hurricane Sky (AUS))
Breeder: Patinack Farm
  14:33 Handicap Maiden
1200m Cat's Miaow (AUS)
4  H   Lonhro (AUS) /
Miaow (USA) (Storm Cat (USA))
Breeder: Darley