Today’s racing

Here you will find all the entries and results for Darley-sired horses.

The filters below will help you find exactly what you are looking for.

Show race times in:

Races are listed using local times.

22 November 2019

Racecourse Time Race Distance Horse Result
NARACOORTE
(AUS)
18:40 Handicap
1430m Bossy Britches (AUS)
4  F   Street Boss (USA) /
Blevic's Belle (AUS) (Blevic (AUS))
Breeder: Mr MA O'Leary
Owner: M A O'Leary, M K Ashton, Mrs J M McKenna, Dr R L White, L J Murray, S J Gavin, C M Hunt, K R Sneath, F F Fairthorne & D C Lewis
Trainer: M A O'Leary
NARROGIN
(AUS)
15:05 3yo+ BM52+ Handicap
1100m Hold My Helmet (AUS)
6  F   Helmet (AUS) /
Self Portrait (USA) (Peintre Celebre (USA))
Breeder: Campolina Pty Ltd
Owner: K J Wehrman, R Rohde
Trainer: Ms J Leeson
        Rebow (AUS)
6  G   Reset (AUS) /
Rainbow Arch (GB) (Rainbow Quest (USA))
Breeder: Mr J Doherty
Owner: N Collins, M Tolcon, M Turco, M Turco, C Rogers, S Howie, R Perks, A Jakowenko, K Contarino, S Artemis, T Percy, Good Fawm (G Agnello), Peel Punters (B Gillam), Electra Bloodstock (J Christie), Sffcpc (D Ercegovic), Northies (C Brown), Rubber Arm Racing (
Trainer: Brock Lewthwaite
  15:35 3yo+ BM46+ Handicap
1190m Calibra (AUS)
7  F   Teofilo (IRE) /
Camaro (AUS) (Danzero (AUS))
Breeder: Mr JL Thompson
Owner: M S Eyre
Trainer: Scott Eyre
        Fashion Forward (AUS)
8  F   Bernardini (USA) /
Moulin Lady (AUS) (Reset (AUS))
Breeder: M J & S C Murdoch
Owner: Mrs S M Arena, D C Miller & B A Jaques
Trainer: M H Miller
        Lucy in Disguise (AUS)
6  F   Lonhro (AUS) /
Lady Mondegreen (AUS) (Starcraft (NZ))
Breeder: Bowness Stud
Owner: M S Southgate
Trainer: P B Hunter
  17:10 3yo+ BM46+ Handicap
920m Katisu (AUS)
4  G   Kuroshio (AUS) /
Miss Cherub (AUS) (Marooned (GB))
Breeder: Mr KJ Reeves
Owner: B A Curtis, P A Curtis, G W Curtis & D K Hardman
Trainer: Mark Wright
NEW PLYMOUTH
(NZ)
15:44 3yo+ Maiden
1100m Mi Gold Card (NZ)
5  G   Iffraaj (GB) /
Mi Payday (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
Breeder: G J Lambert, Central, NZ
Owner: G J Lambert
Trainer: Joshua Shaw
  16:17 3yo Maiden
1100m Regal Reward (NZ)
3  G   Iffraaj (GB) /
Regal Ash (GB) (Green Desert (USA))
Breeder: Fairdale Stud (2007) Ltd, Central, NZ
Owner: M A Evans, M A Osborn & G R Vile
Trainer: G R Vile
  18:05 3yo+ Maiden
1400m Cabasset (NZ)
3  F   Helmet (AUS) /
Ready at Eight (AUS) (More Than Ready (USA))
Breeder: D D & Mrs L M Kerr, NZ
Owner: D D & Mrs L M Kerr
Trainer: M Baker & A Forsman
  19:15 Handicap
1400m Amazing Banker (AUS)
5  G   Street Cry (IRE) /
Jersey Lily (AUS) (Catbird (AUS))
Breeder: Mr G Harvey
Owner: Miss K Reid, Mrs J Reid & Mr G Reid
Trainer: Kim Reid
NEWCASTLE
(GB)
15:30 Flat Hcap 3YO+
6f Epona (GB)
3  F   Epaulette (AUS) /
Jackline (GB) (Diktat (GB))
Breeder: D. R. Tucker
Owner: From The Front Racing & Partner
Trainer: K Dalgleish
  16:00 Flat 2YO
6f Brazen Bolt (GB)
2  G   Brazen Beau (AUS) /
Gladys' Gal (GB) (Tobougg (IRE))
Breeder: Fishlake Commercial Motors Ltd
Owner: Fishlake Commercial Motors Ltd
Trainer: J J Quinn
  16:30 Flat Hcap 3YO+
5f Tathmeen (IRE)
4  G   Exceed and Excel (AUS) /
Deyaar (USA) (Storm Cat (USA))
Breeder: Shadwell Estate Co Ltd
Owner: Mr Antony Brittain
Trainer: A Brittain
  17:00 Flat Hcap 3YO+
1 mile Ascot Week (USA)
5  G   Lonhro (AUS) /
Millenia (GB) (Unfuwain (USA))
Breeder: Hadi Al Tajir
Owner: JJ Quinn Racing Ltd
Trainer: J J Quinn
  18:00 Flat Hcap 3YO+
7f Joyful Star (GB)
9  G   Teofilo (IRE) /
Extreme Beauty (USA) (Rahy (USA))
Breeder: Rabbah Bloodstock Limited
Owner: Mr F Watson
Trainer: F Watson
  18:30 Flat 3YO+
6f City of Love (GB)
3  F   Exceed and Excel (AUS) /
Heart's Content (IRE) (Daylami (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: Mr John Henry
Trainer: David Lanigan
        Loretta (IRE)
3  F   Iffraaj (GB) /
Marlinka (GB) (Marju (IRE))
Breeder: Elite Racing Club
Owner: Elite Racing Club
Trainer: Julie Camacho
ORANGE
(AUS)
14:00 Maiden Handicap
1000m Brazen Gem (NZ)
3  F   Brazen Beau (AUS) /
Fifty Eight Facets (AUS) (Dane Shadow (AUS))
Breeder: G Harvey
Owner: Ontrack Fifty Eight Facets (Mgr: G J Morgan), Dr D A Worthley, V G Harink, Fine Dining (Mgr: M J Ostermeyer), M A Snowden, M L Borger, Dr A M Morrison-Galt, D Moretti, Ms W E Muller, Mrs B H Gilbert, Ms C Shaw, R Corolla, S Vucenovic, P C McClintock, R J
Trainer: Bjorn Baker
  14:35 Maiden
1280m On the Floor (AUS)
4  F   Sepoy (AUS) /
Cloud Song (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Rothwell Park
Owner: A J Wadick, S V Hardy, M J Hayne, P Polly, B W Ward, F Logozzo, B O'Connell, Mrs T O'Connell, J F O'Connell, I Bicanic, D Cilia, Mrs C A Cilia, G Misseri, R Johanson, G Moretti, T Lamb, R J Cruwys & F Ferraro
Trainer: Adam Wadick
  15:10 Handicap
1300m Sennacherib (AUS)
4  C   Bernardini (USA) /
Georgia's Loot (AUS) (Secret Savings (USA))
Breeder: Mr D Zomaya
Owner: D Zomaya, A Zomaya & J D Gardiner
Trainer: E & L Longmire
  16:55 Handicap
1600m Five Star Gal (AUS)
4  F   Epaulette (AUS) /
Pozitave (AUS) (Zeditave (AUS))
Breeder: Rheinwood Pastoral Co
Owner: G J Henshaw
Trainer: Kody Nestor
ROME
(ITY)
15:55 Handicap 4YO+
1200m Prend (GB)
5  C   Iffraaj (GB) /
Risk a Look (GB) (Observatory (USA))
Breeder: New Hall Stud
SAINT-CLOUD
(FR)
12:45 2yo Handicap
1600m Australian Voice (FR)
2  F   Poet's Voice (GB) /
Akaaleel (IRE) (Teofilo (IRE))
Breeder: Herald Bloodstock Ltd
Owner: MME AMANDINE BAUDRON
Trainer: CE. ROSSI
  13:50 4yo+ Handicap
1400m Minnehaha (FR)
4  F   Poet's Voice (GB) /
Sosquaw (FR) (Numerous (USA))
Breeder: Sca Elevage De Tourgeville,mme P. Lepeudry,mme H. Erculiani
Owner: ANDY SCHOUTEET
Trainer: A. SCHOUTEET
  16:06 3yo Handicap
2400m Popinjay (FR)
3  G   Dawn Approach (IRE) /
Extreme Green (GB) (Motivator (GB))
Breeder: Haras De La Perelle
Owner: G.ALGRANTI / A.GILIBERT
Trainer: F. CHAPPET
  16:40 3yo Handicap
2400m Soul Survivor (FR)
3  F   Iffraaj (GB) /
Blue Parade (IRE) (Singspiel (IRE))
Breeder: E.a.r.l. Haras De Cisai
Owner: DANIEL DUMOULIN
Trainer: R. LE GAL
SUNSHINE COAST
(AUS)
18:15 Maiden Handicap
1200m Chica Rose (AUS)
4  F   Bernardini (USA) /
Catalan Miss (AUS) (Tale of the Cat (USA))
Breeder: Heinrich Bloodstock Syndicate
Owner: Heinrich Bloodstock Synd (Mgr: G H Heinrich), R B Craigie & Ms S M Byrne
Trainer: Ms G Heinrich
        Playthefield (AUS)
3  G   Sepoy (AUS) /
Presenting (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Mr G Harvey
Owner: Kendrick Racing, G Harvey, A M Penklis, Mrs C A Pearce, Mrs S L Lynham, D C Russell, A Terluk, Neil Douglas Racing & D C I (Mgr: D M Shannon)
Trainer: S W Kendrick
        Repulse (AUS)
4  G   Medaglia d'Oro (USA) /
Meidung (AUS) (Bernardini (USA))
Breeder: Darley
Owner: J Pakis
Trainer: T Button
  20:45 Handicap
1000m Davidboom (AUS)
5  G   Teofilo (IRE) /
Araliya (AUS) (Anabaa (USA))
Breeder: Dr LJ Oldcastle
Owner: Mrs N A Mott
Trainer: J L Mott
        Morion (AUS)
5  G   Helmet (AUS) /
Any Wonder (AUS) (Fasliyev (USA))
Breeder: Klemley Pty Ltd
Owner: T N Miller, D J Bates & R A Taylor
Trainer: T N Miller
        Mort Doyle (AUS)
4  G   Denman (AUS) /
In My Sights (AUS) (Lion Hunter (AUS))
Breeder: Miss L Abbott
Owner: Mrs L Herne, D Abbott, Mrs S Abbott, Miss J Abbott, Mrs K McCaskill, L Williams, J M Clarke, Mrs K Kent, P Pring, Murray (Mgr: J K Weier), M Bourke, Mrs R Bourke & Jkw Bloodstock Syndicate
Trainer: Lauren Herne
  21:15 3yo Maiden Handicap
1000m Mint Strip (AUS)
3  C   Sidestep (AUS) /
Little McCall (USA) (Lightnin n Thunder (USA))
Breeder: Lavin Park Racing & Breeding
Owner: B P McMahon, B P Walsh, J Carter, D McMahon, J Buchanan, S McMahon & T McMahon
Trainer: A P Williamson
TOWONG
(AUS)
15:07 Open Handicap
1200m Bracteate (AUS)
8  G   Medaglia d'Oro (USA) /
Belcentra (AUS) (Bel Esprit (AUS))
Breeder: Darley
Owner: T Hedley, Ms J L Cooke, B J McDonald, J McDonald, J McDonald, Mrs N A McDonald & R J Schumacher
Trainer: Michael Geaney
  16:17 Handicap
1000m Media Vita (AUS)
7  G   Denman (AUS) /
Notker (AUS) (Strategic (AUS))
Breeder: Jacob Park Thoroughbred Pty Ltd
Owner: G W Hall, Mrs R M Hall, G Dunnett, Mrs L C Dunnett, B R Johnstone, Mrs N L Johnstone, A R Fenlon & Mrs Jf Fenlon
Trainer: J E McConachy
  17:25 Handicap
1300m Osmond (AUS)
5  G   Sepoy (AUS) /
Portrait of a Lady (USA) (A.P. Indy (USA))
Breeder: Darley
Owner: D I Carne
Trainer: Bonnie Thomson
WOODBINE
(CAN)
17:10 SOC
3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1 1/8M Slydini (USA)
3  F   Bernardini (USA) /
Third Chance (Kafwain)
Breeder: Ron Magers & Robert Marcocchio
Owner: Jamrock Stable and Robert James Rose
Trainer: R Rose
  19:14 CLM
3 yo's & up Open
5 1/2F Walkabout Creek (CAN)
4  G   Lonhro (AUS) /
Pass Partout (Tiznow)
Breeder: Eaton Hall Farm
Owner: M. J. Doyle Racing Stables Ltd.
Trainer: M Doyle

22 November 2019

NARACOORTE (AUS)22 November 2019

18:40 Handicap 1430m
Horse Bossy Britches (AUS) 4 F
Street Boss / Blevic's Belle
Breeder Mr MA O'Leary
Owner M A O'Leary, M K Ashton, Mrs J M McKenna, Dr R L White, L J Murray, S J Gavin, C M Hunt, K R Sneath, F F Fairthorne & D C Lewis
Trainer M A O'Leary
Result

NARROGIN (AUS)22 November 2019

15:05 3yo+ BM52+ Handicap 1100m
Horse Hold My Helmet (AUS) 6 F
Helmet / Self Portrait
Breeder Campolina Pty Ltd
Owner K J Wehrman, R Rohde
Trainer Ms J Leeson
Result
Horse Rebow (AUS) 6 G
Reset / Rainbow Arch
Breeder Mr J Doherty
Owner N Collins, M Tolcon, M Turco, M Turco, C Rogers, S Howie, R Perks, A Jakowenko, K Contarino, S Artemis, T Percy, Good Fawm (G Agnello), Peel Punters (B Gillam), Electra Bloodstock (J Christie), Sffcpc (D Ercegovic), Northies (C Brown), Rubber Arm Racing (
Trainer Brock Lewthwaite
Result
15:35 3yo+ BM46+ Handicap 1190m
Horse Calibra (AUS) 7 F
Teofilo / Camaro
Breeder Mr JL Thompson
Owner M S Eyre
Trainer Scott Eyre
Result
Horse Fashion Forward (AUS) 8 F
Bernardini / Moulin Lady
Breeder M J & S C Murdoch
Owner Mrs S M Arena, D C Miller & B A Jaques
Trainer M H Miller
Result
Horse Lucy in Disguise (AUS) 6 F
Lonhro / Lady Mondegreen
Breeder Bowness Stud
Owner M S Southgate
Trainer P B Hunter
Result
17:10 3yo+ BM46+ Handicap 920m
Horse Katisu (AUS) 4 G
Kuroshio / Miss Cherub
Breeder Mr KJ Reeves
Owner B A Curtis, P A Curtis, G W Curtis & D K Hardman
Trainer Mark Wright
Result

NEW PLYMOUTH (NZ)22 November 2019

15:44 3yo+ Maiden 1100m
Horse Mi Gold Card (NZ) 5 G
Iffraaj / Mi Payday
Breeder G J Lambert, Central, NZ
Owner G J Lambert
Trainer Joshua Shaw
Result
16:17 3yo Maiden 1100m
Horse Regal Reward (NZ) 3 G
Iffraaj / Regal Ash
Breeder Fairdale Stud (2007) Ltd, Central, NZ
Owner M A Evans, M A Osborn & G R Vile
Trainer G R Vile
Result
18:05 3yo+ Maiden 1400m
Horse Cabasset (NZ) 3 F
Helmet / Ready at Eight
Breeder D D & Mrs L M Kerr, NZ
Owner D D & Mrs L M Kerr
Trainer M Baker & A Forsman
Result
19:15 Handicap 1400m
Horse Amazing Banker (AUS) 5 G
Street Cry / Jersey Lily
Breeder Mr G Harvey
Owner Miss K Reid, Mrs J Reid & Mr G Reid
Trainer Kim Reid
Result

NEWCASTLE (GB)22 November 2019

15:30 Flat Hcap 3YO+ 6f
Horse Epona (GB) 3 F
Epaulette / Jackline
Breeder D. R. Tucker
Owner From The Front Racing & Partner
Trainer K Dalgleish
Result
16:00 Flat 2YO 6f
Horse Brazen Bolt (GB) 2 G
Brazen Beau / Gladys' Gal
Breeder Fishlake Commercial Motors Ltd
Owner Fishlake Commercial Motors Ltd
Trainer J J Quinn
Result
16:30 Flat Hcap 3YO+ 5f
Horse Tathmeen (IRE) 4 G
Exceed and Excel / Deyaar
Breeder Shadwell Estate Co Ltd
Owner Mr Antony Brittain
Trainer A Brittain
Result
17:00 Flat Hcap 3YO+ 1 mile
Horse Ascot Week (USA) 5 G
Lonhro / Millenia
Breeder Hadi Al Tajir
Owner JJ Quinn Racing Ltd
Trainer J J Quinn
Result
18:00 Flat Hcap 3YO+ 7f
Horse Joyful Star (GB) 9 G
Teofilo / Extreme Beauty
Breeder Rabbah Bloodstock Limited
Owner Mr F Watson
Trainer F Watson
Result
18:30 Flat 3YO+ 6f
Horse City of Love (GB) 3 F
Exceed and Excel / Heart's Content
Breeder Godolphin
Owner Mr John Henry
Trainer David Lanigan
Result
Horse Loretta (IRE) 3 F
Iffraaj / Marlinka
Breeder Elite Racing Club
Owner Elite Racing Club
Trainer Julie Camacho
Result

ORANGE (AUS)22 November 2019

14:00 Maiden Handicap 1000m
Horse Brazen Gem (NZ) 3 F
Brazen Beau / Fifty Eight Facets
Breeder G Harvey
Owner Ontrack Fifty Eight Facets (Mgr: G J Morgan), Dr D A Worthley, V G Harink, Fine Dining (Mgr: M J Ostermeyer), M A Snowden, M L Borger, Dr A M Morrison-Galt, D Moretti, Ms W E Muller, Mrs B H Gilbert, Ms C Shaw, R Corolla, S Vucenovic, P C McClintock, R J
Trainer Bjorn Baker
Result
14:35 Maiden 1280m
Horse On the Floor (AUS) 4 F
Sepoy / Cloud Song
Breeder Rothwell Park
Owner A J Wadick, S V Hardy, M J Hayne, P Polly, B W Ward, F Logozzo, B O'Connell, Mrs T O'Connell, J F O'Connell, I Bicanic, D Cilia, Mrs C A Cilia, G Misseri, R Johanson, G Moretti, T Lamb, R J Cruwys & F Ferraro
Trainer Adam Wadick
Result
15:10 Handicap 1300m
Horse Sennacherib (AUS) 4 C
Bernardini / Georgia's Loot
Breeder Mr D Zomaya
Owner D Zomaya, A Zomaya & J D Gardiner
Trainer E & L Longmire
Result
16:55 Handicap 1600m
Horse Five Star Gal (AUS) 4 F
Epaulette / Pozitave
Breeder Rheinwood Pastoral Co
Owner G J Henshaw
Trainer Kody Nestor
Result

ROME (ITY)22 November 2019

15:55 Handicap 4YO+ 1200m
Horse Prend (GB) 5 C
Iffraaj / Risk a Look
Breeder New Hall Stud
Result

SAINT-CLOUD (FR)22 November 2019

12:45 2yo Handicap 1600m
Horse Australian Voice (FR) 2 F
Poet's Voice / Akaaleel
Breeder Herald Bloodstock Ltd
Owner MME AMANDINE BAUDRON
Trainer CE. ROSSI
Result
13:50 4yo+ Handicap 1400m
Horse Minnehaha (FR) 4 F
Poet's Voice / Sosquaw
Breeder Sca Elevage De Tourgeville,mme P. Lepeudry,mme H. Erculiani
Owner ANDY SCHOUTEET
Trainer A. SCHOUTEET
Result
16:06 3yo Handicap 2400m
Horse Popinjay (FR) 3 G
Dawn Approach / Extreme Green
Breeder Haras De La Perelle
Owner G.ALGRANTI / A.GILIBERT
Trainer F. CHAPPET
Result
16:40 3yo Handicap 2400m
Horse Soul Survivor (FR) 3 F
Iffraaj / Blue Parade
Breeder E.a.r.l. Haras De Cisai
Owner DANIEL DUMOULIN
Trainer R. LE GAL
Result

SUNSHINE COAST (AUS)22 November 2019

18:15 Maiden Handicap 1200m
Horse Chica Rose (AUS) 4 F
Bernardini / Catalan Miss
Breeder Heinrich Bloodstock Syndicate
Owner Heinrich Bloodstock Synd (Mgr: G H Heinrich), R B Craigie & Ms S M Byrne
Trainer Ms G Heinrich
Result
Horse Playthefield (AUS) 3 G
Sepoy / Presenting
Breeder Mr G Harvey
Owner Kendrick Racing, G Harvey, A M Penklis, Mrs C A Pearce, Mrs S L Lynham, D C Russell, A Terluk, Neil Douglas Racing & D C I (Mgr: D M Shannon)
Trainer S W Kendrick
Result
Horse Repulse (AUS) 4 G
Medaglia d'Oro / Meidung
Breeder Darley
Owner J Pakis
Trainer T Button
Result
20:45 Handicap 1000m
Horse Davidboom (AUS) 5 G
Teofilo / Araliya
Breeder Dr LJ Oldcastle
Owner Mrs N A Mott
Trainer J L Mott
Result
Horse Morion (AUS) 5 G
Helmet / Any Wonder
Breeder Klemley Pty Ltd
Owner T N Miller, D J Bates & R A Taylor
Trainer T N Miller
Result
Horse Mort Doyle (AUS) 4 G
Denman / In My Sights
Breeder Miss L Abbott
Owner Mrs L Herne, D Abbott, Mrs S Abbott, Miss J Abbott, Mrs K McCaskill, L Williams, J M Clarke, Mrs K Kent, P Pring, Murray (Mgr: J K Weier), M Bourke, Mrs R Bourke & Jkw Bloodstock Syndicate
Trainer Lauren Herne
Result
21:15 3yo Maiden Handicap 1000m
Horse Mint Strip (AUS) 3 C
Sidestep / Little McCall
Breeder Lavin Park Racing & Breeding
Owner B P McMahon, B P Walsh, J Carter, D McMahon, J Buchanan, S McMahon & T McMahon
Trainer A P Williamson
Result

TOWONG (AUS)22 November 2019

15:07 Open Handicap 1200m
Horse Bracteate (AUS) 8 G
Medaglia d'Oro / Belcentra
Breeder Darley
Owner T Hedley, Ms J L Cooke, B J McDonald, J McDonald, J McDonald, Mrs N A McDonald & R J Schumacher
Trainer Michael Geaney
Result
16:17 Handicap 1000m
Horse Media Vita (AUS) 7 G
Denman / Notker
Breeder Jacob Park Thoroughbred Pty Ltd
Owner G W Hall, Mrs R M Hall, G Dunnett, Mrs L C Dunnett, B R Johnstone, Mrs N L Johnstone, A R Fenlon & Mrs Jf Fenlon
Trainer J E McConachy
Result
17:25 Handicap 1300m
Horse Osmond (AUS) 5 G
Sepoy / Portrait of a Lady
Breeder Darley
Owner D I Carne
Trainer Bonnie Thomson
Result

WOODBINE (CAN)22 November 2019

17:10 SOC 3 yo's & up F & M (fillies and mares) 1 1/8M
Horse Slydini (USA) 3 F
Bernardini / Third Chance
Breeder Ron Magers & Robert Marcocchio
Owner Jamrock Stable and Robert James Rose
Trainer R Rose
Result
19:14 CLM 3 yo's & up Open 5 1/2F
Horse Walkabout Creek (CAN) 4 G
Lonhro / Pass Partout
Breeder Eaton Hall Farm
Owner M. J. Doyle Racing Stables Ltd.
Trainer M Doyle
Result