Past results

Race results featuring Darley-sired horses. Use the filters below to help you find exactly what you are looking for.

Races are listed in local time.

Tuesday, 26 May 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
ARMIDALE (AUS) 13:05 Colts, Horses & Geldings Maiden
1100m
Hyperion Star (NZ)
3  G  Dawn Approach (IRE) / Penaka (AUS) (Pentire (GB))
Breeder: Mrs D S & P L Seebeck
Owner: Mrs T S Schmidt, Ms S McGuren, K C Brown, Mrs H A Brown, J Moran, D S Moran & G Lefoe
Trainer: D D Schmidt
Won/9
13:40 Fillies & Mares Maiden
1100m
She's Unusual (AUS)
3  F  Sepoy (AUS) / Morning Cloud (AUS) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Ramsey Pastoral Pty Ltd
Owner: Ramsey Pastoral Pty Ltd (Mgr: S B Ramsey)
Trainer: John W Ramsey
Won/9
16:10 Handicap
1400m
Roy's Command (AUS)
5  G  Commands (AUS) / Judicial Queen (AUS) (Unbridled's Song (USA))
Breeder: Mr GP Nolan
Owner: P Tomlin & M J Howlett
Trainer: T S Howlett
2/14
DIEPPE (FR) 14:25 4yo+ Conditions
1800m
Lucky Doe (IRE)
4  F  Dawn Approach (IRE) / Blessed Luck (IRE) (Rock of Gibraltar (IRE))
Breeder: Aleyrion Bloodstock Ltd
Owner: ECURIE ALARIC DE MURGA
Trainer: P. BARY (S)
3/9
HAMILTON (AUS) 15:00 Handicap
1200m
Action in Cairns (AUS)
3  G  Kuroshio (AUS) / Mount Light (AUS) (Monde Bleu (GB))
Breeder: Mr MA O'Leary
Owner: M A O'Leary, C A Gibbs, C Foster, B J Baker, K R Sneath, L J Murray, M T Magrath, A G Basha, J L Piccone & Miss L M Magrath
Trainer: M A O'Leary
Won/9
16:30 Handicap
2200m
Zancada (AUS)
4  G  Dawn Approach (IRE) / Titian Silk (AUS) (Testa Rossa (AUS))
Breeder: Devon Park Stud
Owner: Dee Jae Properties Pty Ltd
Trainer: Matthew Cumani
Won/12
MCKINLAY (AUS) 13:27 Handicap
1560m
Corporal (AUS)
4  G  Dawn Approach (IRE) / Allez Gal (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: R V 8 Thoroughbreds
Owner: K A Thomas
Trainer: Trinity Bannon
2/11
15:20 Handicap
1100m
Navy (AUS)
5  G  Commands (AUS) / Flawless (AUS) (Iglesia (AUS))
Breeder: Glenlogan Park Pty Ltd
Owner: Ms G K Holt, Aj Bourke, Mrs D H Bourke, K Coats, Mrs A Coats & J S L Macri
Trainer: Georgina Bourke
Won/9
NEWCASTLE (AUS) 15:10 Maiden Handicap
1300m
Dulcero (AUS)
3  F  Dawn Approach (IRE) / Switmoa (AUS) (Snitzel (AUS))
Breeder: Mrs M Wright
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
2/9

Monday, 25 May 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
CHURCHILL DOWNS (USA) 15:04 CLM 4 yo's & up Open
1 1/16M
Croatian (USA)
5  G  Medaglia d'Oro (USA) / Red Barchetta (Seeking the Gold)
Breeder: Nancy S. Dillman
Owner: Greg Frye
Trainer: W Hawley
Won/9
16:08 MSW 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
6 1/2F
Raison d'Etre (USA)
3  F  Medaglia d'Oro (USA) / Critikal Reason (Aptitude)
Breeder: Farfellow Farms Ltd. & Godolphin
Owner: Stonestreet Stables, LLC (Barbara Banke)
Trainer: M Casse
2/15
ECHUCA (AUS) 14:00 3yo Maiden
1100m
Flirting (AUS)
3  F  Medaglia d'Oro (USA) / Come Hither (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin Australia Pty Ltd (Mgr: V G Cox)
Trainer: Anthony Freedman
3/9
GULFSTREAM PARK (USA) 13:45 CLM 3 yo's & up Open
1 mile
Bebeau (USA)
4  G  Bernardini (USA) / Bickersons (Silver Deputy)
Breeder: K & G Stables
Owner: Manhattan Racing Stable
Trainer: K Breen
2/16
KRAMBACH (AUS) 16:15 Handicap
1250m
Mr Piquet (AUS)
4  G  Street Boss (USA) / Judaea (AUS) (Holy Roman Emperor (IRE))
Breeder: Mr A Carusi
Owner: A Carusi, Mrs K L Lees, P C Corradi, D S Buttigeig, A P Agius, R J Gatt, A Carnevale, J Cutajar & S Joyce
Trainer: K A Lees
Won/14
RUIDOSO DOWNS (USA) 15:05 CLM 3 yo's & up Open
5 1/2F
Enroute (USA)
7  G  Bernardini (USA) / Dubai Belle (Mr. Prospector)
Breeder: Darley
Owner: Victor Serrano
Trainer: L Rojero
3/10

Sunday, 24 May 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
BADEN-BADEN (GER) 14:00 Derby Trial (G3) Conditions 3YO
2000m
Only the Brave (FR)
3  C  Iffraaj (GB) / Crystals Sky (FR) (Hernando (FR))
Breeder: S.a.s.u. Ecurie Des Monceaux
Owner: E.Sauren
Trainer: H.Grewe
3/10
14:30 Conditions 3YO+
1600m
Gainsborough Hat (IRE)
4  C  Exceed and Excel (AUS) / Picture Hat (USA) (El Prado (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: Stall Royal Blue
Trainer: F.Fuhrmann
Won/10
15:00 Maiden 3YO
1800m
Atiaro (GB)
3  C  Teofilo (IRE) / Atiara (GER) (Pivotal (GB))
Breeder: Gestut Hof Ittlingen
Owner: Gestüt Ittlingen
Trainer: W.Hickst
2/8
BALLARAT TC (AUS) 13:35 Fillies & Mares Maiden
1200m
Spiteful (AUS)
3  F  Shooting to Win (AUS) / My Little Friend (AUS) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Mr G Hicks
Owner: Brenlaw Bloodstock Pty Ltd
Trainer: Brian Lawlor
2/10
BUDAPEST (HUN) 14:00 Conditions
1600m
Wasmy (FR)
5  C  Dawn Approach (IRE) / Alshamatry (USA) (Seeking the Gold (USA))
Breeder: Framont Limited, S.c.e.a. Des Prairies
Owner: Soltész András
Trainer: Rege I
2/7
CHURCHILL DOWNS (USA) 16:08 MSW 3 yo's & up Open
1 mile
Copper King (USA)
4  C  Medaglia d'Oro (USA) / Mining My Own (Smart Strike)
Breeder: Phil & Judy Needham, Bena Halecky & WinStar Farm LLC
Owner: Winchell Thoroughbreds, LLC (Ron Winchell) and Willis Horton Racing, LLC |(Willis D. Horton)
Trainer: S Asmussen
3/16
DEAUVILLE (FR) 15:15 4yo+ m Handicap
1600m
Shyamala (GB)
5  F  Sepoy (AUS) / Poppet's Passion (GB) (Clodovil (IRE))
Breeder: Whatton Manor Stud
Owner: M. KREBS (S)
Trainer: M. KREBS (S)
3/14
17:00 3yo Conditions
2500m
Madame Eraada (GB)
3  F  Iffraaj (GB) / Eraadaat (IRE) (Intikhab (USA))
Breeder: J. W. Parry
Owner: AL SHIRA'AA FARMS
Trainer: M. DELCHER SANCHEZ
3/7
18:10 3yo Conditions
1900m
Tawkeel (GB)
3  F  Teofilo (IRE) / Rafaadah (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Shadwell Estate Co Ltd
Owner: HAMDAN AL MAKTOUM
Trainer: JC. ROUGET (S)
Won/5
GOLDEN GATE FIELDS (USA) 13:45 MSW 2 yo Open
4 1/2F
Brony Boy (USA)
2  C  Street Boss (USA) / Shutterbug (Deputy Minister)
Breeder: Mineola Farm II, LLC & Silent Grove Farm, LLC
Owner: L. M. N. Three Company
Trainer: L Mendez
3/6
GULFSTREAM PARK (USA) 14:15 MSW 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
6F
Grand Cru Classe (USA)
3  F  Bernardini (USA) / Christmas Lass (Lemon Drop Kid)
Breeder: Daniel J. Burke
Owner: Speedway Stable LLC
Trainer: W Mott
Won/7
IPSWICH (AUS) 14:10 Handicap
1700m
Accessory (AUS)
3  G  Epaulette (AUS) / Greimota (AUS) (Greig (NZ))
Breeder: Kambula Stud
Owner: C R Jones, C M Jones, Mrs L Jones, Saric Racing (Mgr: S Saric), S J Naughton, Mrs J R Lea, C Snodgrass, A Williams, Mrs J C Saric, D S Grimley, R R Bushby, Mrs C Ferguson, G Fergus
Trainer: B & D Guy
Won/11
22:30 2yo Maiden Handicap
1200m
Glitter Strip (AUS)
2  F  Street Boss (USA) / Monopole (AUS) (High Chaparral (IRE))
Breeder: Vintage Bloodstock
Owner: Ms Z Daly, R J Albert, L A Albury, I P McKitrick, D J Gifford, P W Cooke, J P Brooker, R G Devantier, J N Lynch, R H Downie, P J Evans, P Evans, Miss K S Fitzpatrick, L Fox, J McIn
Trainer: T J Gollan
Won/10
JAGERSRO (SWE) 12:45 Conditions 3YO
2200m
Tell Me Thunder (IRE)
3  C  Night of Thunder (IRE) / International Love (IRE) (Manduro (GER))
Breeder: D. G. Iceton
Trainer: Ramallo Ricardo
3/7
15:05 Maiden 3YO
1200m
Supreme Crown (IRE)
3  F  Hallowed Crown (AUS) / Supreme Spirit (IRE) (Invincible Spirit (IRE))
Breeder: Dr N. Cogan & Patrick Williams
Trainer: Hallencreutz Bodil
Won/11
KALGOORLIE (AUS) 15:55 Handicap
1609m
Publican's Choice (AUS)
4  G  Reset (AUS) / Be My Person (AUS) (Personal Flag (USA))
Breeder: Mr D Brideoake
Owner: G J Bowen & B J Bowen
Trainer: G J Bowen
3/12
LONE STAR PARK (USA) 16:35 CLM 3 yo's & up Open
1 mile
Broadway d'Oro (USA)
4  C  Medaglia d'Oro (USA) / Broadway Gold (Seeking the Gold)
Breeder: SF Bloodstock LLC
Owner: Judge Lanier Racing
Trainer: M Hernandez
Won/11
MUSWELLBROOK (AUS) 15:30 Handicap
900m
Bit of a Beauty (AUS)
3  F  Albrecht (AUS) / Beautiful Image (AUS) (Beautiful Crown (USA))
Breeder: Mrs K Harris
Owner: Mrs K Feehan, M Feehan, I Meddows, J P Meddows, Mrs K Bonser, Ms T Rushworth, P Towers, S A Shann, A Hastings, Mrs K N Harris, G Harris, Miss H B Andersen, Mrs V M Anderson, A Faug
Trainer: B F Cavanough
2/9
NOWRA (AUS) 16:30 Maiden
1400m
Belleistic Lad (AUS)
3  G  Albrecht (AUS) / She's Belleistic (AUS) (Bel Esprit (AUS))
Breeder: Mrs BM Joseph
Owner: J J R Partnership (Mgr: Mrs B M Joseph), P H Joseph, Mrs B M Joseph, M G Jones, P A Jones, Mrs M T Guthrie-Curran, A M Mills, B Penyu, M D Penyu, S R Chapman, S Miller, G J Norris,
Trainer: B Joseph & P & M Jones
Won/13
SANDOWN (AUS) 15:45 Handicap
1200m
Zaidin (AUS)
4  G  Lonhro (AUS) / Dashing Granada (AUS) (Keltrice (AUS))
Breeder: Lachlan River Bloodstock
Owner: Lachlan River Bloodstock (Mgr: A Williams)
Trainer: D R Brideoake
3/11
SANTA ANITA PARK (USA) 13:30 SOC 3 yo Open
6F
Promise Nothing (USA)
3  C  Street Boss (USA) / Specific Promise (Square Eddie)
Breeder: Ruis Racing, LLC
Owner: Becerra, La Russo or Yamamoto, et al
Trainer: R Becerra
2/6
SHA TIN (HK) 14:00 Sha Tin Vase (G3) 3yo+ Open Handicap
1200m
Big Party (AUS)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / De Groove (AUS) (Dehere (USA))
Breeder: G S A Bloodstock Pty Ltd
Owner: Ryan Wong Man Yeung & Roland Wong Ka Yeung
Trainer: F C Lor
3/8
14:00 Sha Tin Vase (G3) 3yo+ Open Handicap
1200m
Hot King Prawn (AUS)
5  G  Denman (AUS) / De Chorus (AUS) (Unbridled's Song (USA))
Breeder: Torryburn Stud
Owner: Lau Sak Hong
Trainer: J J Size
2/8
15:35 Handicap
1200m
Yee Cheong Pegasus (AUS)
5  C  Lonhro (AUS) / Sparks Fly (AUS) (Flying Spur (AUS))
Breeder: Wingrove Park Pty Ltd
Owner: Choi Hiu Fung
Trainer: A T Millard
Won/13
16:05 Standard Chartered Champions & Chater Cup (G1) 3yo+ Open Weight For Age
2400m
Exultant (IRE)
6  G  Teofilo (IRE) / Contrary (IRE) (Mark of Esteem (IRE))
Breeder: Ballygallon Stud Limited
Owner: Eddie Wong Ming Chak & Wong Leung Sau Hing
Trainer: A S Cruz
Won/7
17:15 Handicap
1400m
Amazing Chocolate (AUS)
5  G  Sepoy (AUS) / Nanda Kot (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Darley
Owner: Antony Ip Ren Haw
Trainer: A T Millard
Won/13
17:15 Handicap
1400m
Street Scream (AUS)
3  G  Street Boss (USA) / La Kalima (AUS) (Tuscany Flyer (AUS))
Breeder: Sandown Lodge Pty Ltd
Owner: Mahogany Syndicate
Trainer: D J Hall
3/13
17:50 Handicap
1400m
Met Spectrum (GB)
5  G  Helmet (AUS) / Mara Spectrum (IRE) (Spectrum (IRE))
Breeder: Scuderia Blueberry SRL
Owner: Tom Brown's Syndicate
Trainer: P Yiu
2/13
TOKYO (JPN) 14:25 Allowance 4YO+
2100m
Baskerville (USA)
6  C  Bernardini (USA) / Divalarious (USA) (Distorted Humor (USA))
Breeder: Tenth Street Stables LLC & Darley
Owner: Godolphin
Trainer: Yukihiro Kato
Won/8

Saturday, 23 May 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
BELMONT (AUS) 12:37 2yo Open Set Weight
1300m
Charleton Eddie (AUS)
2  G  Shooting to Win (AUS) / Refemme (AUS) (Surtee (AUS))
Breeder: Mr HW Daly
Owner: H W Daly
Trainer: S & J Casey
Won/8
13:17 3yo BM60+ Handicap
1400m
Resortman (AUS)
3  G  Helmet (AUS) / Straveen (NZ) (Stravinsky (USA))
Breeder: Mr M Jennings
Owner: Canal Enterprises (Mgr: P Z Capararo), Falsify (Mgr: G B Ralston), Preacher 3 Steed (Mgr: M F Crawshaw), J D Screaigh, J L Pusey, Ms C V Caudwell, Miss C R Gleeson, K J Matthews, B
Trainer: M L Lane
Won/8
14:34 3yo+ Rest 1 Metro Win Handicap
2100m
Picture Perfect (AUS)
4  G  Reset (AUS) / Purfect Size (NZ) (Catbird (AUS))
Breeder: Peters Investments Pty Ltd
Owner: Peters Investments Pty Ltd
Trainer: G & A Williams
2/16
CHURCHILL DOWNS (USA) 14:32 MSW 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1 mile
Altaf (USA)
3  F  Medaglia d'Oro (USA) / Fawaarek (Smart Strike)
Breeder: Shadwell Farm, LLC
Owner: Shadwell Stable (Hamdan Al Maktoum)
Trainer: C Brown
Won/16
15:04 AOC 3 yo's & up Open
1 1/16M
Parlor (USA)
6  G  Lonhro (AUS) / My McIntosh (Pulpit)
Breeder: KatieRich Farms
Owner: Michael M. Hui, Hooties Racing, LLC (Mark Moore) and WSS Racing, LLC (William Simon)
Trainer: M Maker
2/15
15:36 ALW 3 yo's & up Open
6 1/2F
Smart Time (USA)
4  G  Bernardini (USA) / Smara (Storm Cat)
Breeder: Don Alberto Corporation
Owner: Don Alberto Stable (Carlos Heller)
Trainer: R Castillo
Won/11
DARWIN (AUS) 14:28 Handicap
1300m
Count of Essex (AUS)
5  G  Street Cry (IRE) / Lady Paget (AUS) (Testa Rossa (AUS))
Breeder: Mr G Harvey
Owner: J & M Bourke Racing, Ms K Pike, L C Myall, Mrs S M Clarke, Ms J R Rousell, D F Moriarty & Mrs K R Rakkas
Trainer: G Clarke
2/10
16:18 Handicap
1100m
Mighty Beau (AUS)
3  G  Brazen Beau (AUS) / Pokazi (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Highgrove Stud
Owner: R & C Legh Racing Pty Ltd (Mgr: R P Legh), B & C Thoroughbreds Pty Ltd (Mgr: B A Dorman), Castleton Mews (Mgr: Mrs S Kanga), Genius Racing (Mgr: J Kanga), Mrs S Kanga, G March, R T
Trainer: Angela Forster
2/7
EAGLE FARM (AUS) 12:25 Handicap
1000m
Wirnpa (AUS)
6  G  Exceed and Excel (AUS) / Living Spirit (AUS) (Hennessy (USA))
Breeder: Darley
Owner: Fine Whine (Mgr: T Brough), C R Essex, R R Fleming, Mrs S J Hulbert, D E Gadsby, C L Dummett, Mrs L J Hedley, W P Hulbert, G A Peard, J B Renehan, J M Speers, M Speers & Mrs L E Es
Trainer: P & W Hulbert
Won/9
13:40 Handicap
1200m
Elixir (AUS)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Flavoured (AUS) (Hussonet (USA))
Breeder: Arrowfield Pastoral Pty Ltd
Owner: Mrs D L Mills, M C Mills, L D Kelly, G A O' Connell, R P Flannery & S A Varapodio
Trainer: L D Kelly
3/11
FLEMINGTON (AUS) 11:40 Handicap
2500m
Sasko (AUS)
5  G  Teofilo (IRE) / Saskia Belle (AUS) (Choisir (AUS))
Breeder: Mr S Wicks
Owner: S R Wicks, P Michael, M Barbaro, J S Bock, J H Absalom, N R Scott, Mrs L D Wicks, C P Foley, C L Farrow, D Inns, C Jackson, J D McEncroe, A J N Stokes, G R Riddell, B G Crabbe, R C
Trainer: Matthew Cumani
Won/12
12:15 2yo Open Set Weight
1400m
Indictment (AUS)
2  C  Street Boss (USA) / God Bless Us (AUS) (Flying Spur (AUS))
Breeder: Armidale Stud TAS
Owner: K M Keys, Mrs L A Keys, J F Taylor, G J Cairns, S C Brand, H J Baker, L W Warner, A G Charlton & Crown Park (Mgr: R N Douglas)
Trainer: K M Keys
3/9
GOLDEN GATE FIELDS (USA) 12:45 CLM 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1 mile
Norwegian (USA)
4  F  Street Boss (USA) / Norway Star (Roman Ruler)
Breeder: Betsy McDowell Kensington South Thoroughbreds
Owner: Johnny Taboada or Marcel Taboada
Trainer: J Wong
3/6
15:45 ALW 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
1 1/16M
Sloane Garden (GB)
4  F  Iffraaj (GB) / Sloane Square (GB) (Teofilo (IRE))
Breeder: Jupiter Bloodstock Ltd
Owner: Ronald L. Charles or Samuel Gordon
Trainer: M Badilla
Won/8
KYOTO (JPN) 13:55 Allowance 4YO+
1400m
Evacuant (USA)
4  C  Street Boss (USA) / Ever So (USA) (Medaglia d'Oro (USA))
Breeder: Godolphin
Owner: Makoto Kato
Trainer: Kazuya Nakatake
2/16
MACAU (MAC) 16:20 Handicap 60-35
1800m
Fantastic Friends (AUS)
4  G  Denman (AUS) / Papillon (AUS) (Rock of Gibraltar (IRE))
Breeder: Alpara Lodge
Trainer: KMC
2/7
MT ISA (AUS) 11:20 Handicap
1450m
Bacchur (AUS)
4  G  Poet's Voice (GB) / Cashorio (AUS) (Oratorio (IRE))
Breeder: Mr D Pengilly
Owner: P D Gray & Mrs P M Gray
Trainer: Tanya Parry
2/9
12:00 Handicap
1450m
Kapset (AUS)
8  G  Reset (AUS) / Kapala (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
Breeder: Mr W Giovas
Owner: S J Royes
Trainer: S J Royes
Won/6
12:40 Handicap
900m
Crystal Helmet (AUS)
4  G  Helmet (AUS) / Crystal Wit (AUS) (Distorted Humor (USA))
Breeder: Hesket Bloodstock
Owner: D G Bartolo, Mrs J A Bartolo, A Pope, J C Spradau, Mrs M Burow & R L Burow
Trainer: Robert Burow
Won/8
13:20 2yo+ Maiden
1000m
Mackellar's Voice (AUS)
4  F  Poet's Voice (GB) / Diamond Eyes (AUS) (Eagle Eyed (USA))
Breeder: Mr RM Daisley
Owner: S J Royes
Trainer: S J Royes
Won/8
15:20 Open Set Weight
1100m
Galea Warrior (AUS)
6  G  Helmet (AUS) / Meru Hill (AUS) (Favorite Trick (USA))
Breeder: Saconi Thoroughbreds
Owner: D G Bartolo, Mrs J A Bartolo, A Pope, Miss J Dalton, J C Spradau, Mrs M Burow, R L Burow & Mrs B Spradau
Trainer: Robert Burow
2/5
MUDGEE (AUS) 12:19 Class 1 Set Weight
1600m
Forever Jude (AUS)
3  G  Albrecht (AUS) / Songs (AUS) (Fuji Kiseki (JPN))
Breeder: Ms P Egan
Owner: G L Smith, A Smith, J E Hoad, J J Hoad, Mrs M M Smith, N R Smith, S Whatson, A Whatson, D J Chadburn & Mrs K Chadburn
Trainer: Tim McIntosh
3/9
12:54 Colts, Horses & Geldings Maiden Handicap
1200m
Primal Scream (AUS)
3  G  Sepoy (AUS) / Ancient Song (AUS) (Canny Lad (AUS))
Breeder: Ramsey Pastoral Pty Ltd
Owner: M D Holland, D Caccamo, M A De Ridder, P J Dodds, N L Gould, D A Klein, D Portelli, Mrs N T Robson, M V Taboni, J C Teytz, Darby Racing Ancient Song (Mgr: S G Darby), Presso Cogan
Trainer: Cameron Crockett
Won/11
12:54 Colts, Horses & Geldings Maiden Handicap
1200m
The Poet (AUS)
3  G  Poet's Voice (GB) / Don't Count on It (AUS) (Rock of Gibraltar (IRE))
Breeder: Dr FWP Cradock
Owner: Miss N C Binns & D J Smith
Trainer: David J Smith
2/11
13:34 Fillies & Mares Maiden Handicap
1200m
Smokeball (AUS)
4  F  Kuroshio (AUS) / Destined to Dance (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
Breeder: Ramlegh Park Breeding & Racing Venture
Owner: J Wham, Mrs C D Wham & P K Waters
Trainer: W T Martyn
Won/10
14:09 Handicap
1100m
Risk and Reward (AUS)
5  G  Denman (AUS) / Bella Arena (AUS) (Arena (AUS))
Breeder: D & K Rex
Owner: T J Hughes & A Whitney
Trainer: Ms S Jeffries
2/9
15:29 Handicap
2000m
Tresse d'Or (AUS)
4  G  Epaulette (AUS) / Lajoie (AUS) (Spinning World (USA))
Breeder: Mr AB Thomas
Owner: Champagne (Mgr: Ms J B Henning), S Marshall, D Balian, D A Andrews, B Donnelly, D D Yates, W E McBride, P J Dunn, H Harrop, J McBride, J O'Donnell, J E Dunn, D C Harrop, K P Ross,
Trainer: J M Austin
Won/13
MURRAY BRIDGE RC (AUS) 11:25 Handicap
1000m
Winning Weather (AUS)
2  F  Night of Thunder (IRE) / Lemon Soju (AUS) (Sebring (AUS))
Breeder: Mr S Miller
Owner: Aj Randall,js Rogers,bd Smythe,s Miller,jm Marsden,cj Eddington& Lm Macdonald
Trainer: L Macdonald & A Gluyas
Won/8
12:36 Handicap
1400m
Really Discreet (AUS)
3  F  Helmet (AUS) / Maybe Discreet (AUS) (Shamardal (USA))
Breeder: Mr D Peacock
Owner: D G Peacock, Mrs P M Loxton, V A Lianos, Ms L Yialas, D S Marshall, Mrs W A Marshall, R J Butler, Mrs H M Butler, M C Butler, Mrs J L Butler, J M Sullivan, Mrs F J Sullivan, T J Su
Trainer: P Stokes
Won/9
12:36 Handicap
1400m
Yulong Savings (AUS)
3  G  Helmet (AUS) / Miss Piggy Bank (AUS) (Secret Savings (USA))
Breeder: Mr G Hicks
Owner: Yu Long Investments (Mgr: Mrs Y Zhang)
Trainer: T & C McEvoy
2/9
13:51 Handicap
1800m
Manzala (AUS)
4  G  Poet's Voice (GB) / El Mansura (AUS) (Green Desert (USA))
Breeder: Mr MGW Taylor
Owner: Mrs H M Hartnett, R D Pahl, D Enright & Mrs L Enright
Trainer: Ashton Downing
2/13
14:31 Handicap
1000m
Symphonette (AUS)
4  F  Helmet (AUS) / Symphony Miss (AUS) (Distant Music (USA))
Breeder: Mr LR Colbert
Owner: J E Cooper, Mrs A D C Cooper, B C Dixon, Mrs M K Dixon, J M Maclean, D J M Maclean, Mrs A J Maclean, Mrs J A Maclean, Ms R C Lederman, P K McVann, L R Colbert, Mrs A F Colbert, T J
Trainer: P Stokes
Won/10
16:30 Handicap
1200m
Harpuna (AUS)
3  G  Kuroshio (AUS) / Bee in Her Bonnet (AUS) (Green Perfume (USA))
Breeder: Mr BJ Bowman
Owner: B J Bowman & P J Hardacre
Trainer: Peter Hardacre
3/13
16:30 Handicap
1200m
Rock Harbour (AUS)
5  G  Lonhro (AUS) / Isle Royale (AUS) (Scenic (IRE))
Breeder: O E & D R Pope Pty Ltd
Owner: D R Jolly, Ms A L Sutton & Dr M Taylor
Trainer: D R Jolly
Won/13
NEWCASTLE (AUS) 11:37 Colts, Horses & Geldings Maiden Handicap
1200m
Jeronimos (NZ)
2  C  Contributer (IRE) / Viana (NZ) (Volksraad (GB))
Breeder: J R Orr, Canterbury, NZ
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
Won/7
11:37 Colts, Horses & Geldings Maiden Handicap
1200m
Sammy (AUS)
2  C  Medaglia d'Oro (USA) / Samantha Miss (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Strawberry Hill Stud
Owner: Strawberry Hill Stud (Mgr: J D Singleton)
Trainer: K A Lees
3/7
13:25 3yo+ Maiden
2360m
Mick An' Nicks (AUS)
4  G  Denman (AUS) / Choicical (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Mr N Moraitis
Owner: N Moraitis A M
Trainer: Peter Robl
2/11
14:41 Fillies & Mares Maiden Handicap
1200m
Pitjara (AUS)
3  F  Shooting to Win (AUS) / Tambo's Jewel (AUS) (Oratorio (IRE))
Breeder: Rothwell Park
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
3/10
15:21 Handicap
1300m
Mercury (AUS)
3  G  Brazen Beau (AUS) / Jerezana (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Litt Racing (Mgr: Mrs L Litt), G Williams, Mrs V Williams, C Daly, Mrs S Codner, G Stanton, Mrs D Patterson, Surf N Turf No 2 (Mgr: D Patterson), Miss K Ostermeyer, I Hamilton, Mrs
Trainer: Richard Litt
Won/11
16:01 Handicap
1300m
Dame Kiri (AUS)
4  F  Exceed and Excel (AUS) / Ilze (NZ) (Lord Ballina (AUS))
Breeder: Mr JL Thompson
Owner: Mrs P M Thompson, Ms R C Thompson, Ms A J Thompson, G Hilton & Thommo's (Mgr: J L Thompson)
Trainer: A J Denham
3/11
16:01 Handicap
1300m
Peace of Mind (AUS)
4  F  Bernardini (USA) / Sweet Corn (AUS) (Scenic (IRE))
Breeder: Crowningstone
Owner: Sun Bloodstock Pty Ltd (Mgr: Ms M C Cheng)
Trainer: G A Ryan
Won/11
RANDWICK (AUS) 13:55 3yo+ Open Handicap
1100m
Coruscate (AUS)
5  G  Exceed and Excel (AUS) / Dazzler (AUS) (More Than Ready (USA))
Breeder: Darley
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
Won/5
15:10 Handicap
1000m
Longbottom (AUS)
3  F  Sidestep (AUS) / Orphrey (AUS) (Orpen (USA))
Breeder: Mr J Wrigley
Owner: Australian Bloodstock (Mgr: L Murrell), J Lovett, Trurobe P/L (Mgr: J Wrigley), T Johnson, G Brown, Mrs D Brown, B Brooks, M Malone, K O'Brien, Dream Bloodstock (Mgr: C Dacey), Wbc
Trainer: K A Lees
3/10
15:10 Handicap
1000m
Witherspoon (AUS)
4  F  Exceed and Excel (AUS) / Girl Hussler (AUS) (Hussonet (USA))
Breeder: Segenhoe Thoroughbreds Australia Pty Ltd
Owner: Australian Bloodstock (Mgr:l Murrell), Yarraman Park Stud (Mgr: A D Mitchell), Newgate Bloodstock (Mgr: H A Field), Hollymount Stud (Mgr: M B Sandblom), J Lovett & Coastline Racing
Trainer: K A Lees
Won/10
TAMPA BAY DOWNS (USA) 13:08 MSW 3 yo Open
1M 40Y
Vicarage (USA)
3  C  Medaglia d'Oro (USA) / Winding Way (Malibu Moon)
Breeder: Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
Owner: Jump Sucker Stable, Claiborne Farm and Adele B. Dilschneider
Trainer: C Clement
2/6
WODONGA (AUS) 12:36 Maiden
1590m
Joyce's Honey (AUS)
4  F  Street Boss (USA) / Seal 'n' Silk (AUS) (Cape Cross (IRE))
Breeder: Mrs J Buck
Owner: Ms J Buck, Mrs C Earle & R Davis
Trainer: Logan McGill
3/12
13:11 Maiden
1200m
Madam Etak (AUS)
3  F  Reset (AUS) / Bolisimo Miss (AUS) (Bel Esprit (AUS))
Breeder: Mr D Strain
Owner: D W Strain
Trainer: D J McCarthy
Won/8
13:51 2yo Open Handicap
1200m
Branders Rule (AUS)
2  C  Brazen Beau (AUS) / Hermila (AUS) (Choisir (AUS))
Breeder: Hillcrest Nominees Pty Ltd
Owner: S Watkins
Trainer: Mitchell Beer
Won/6
13:51 2yo Open Handicap
1200m
Pig in Mud (AUS)
2  G  Street Boss (USA) / Silent Sophia (AUS) (Fuji Kiseki (JPN))
Breeder: Mr DW Moyle
Owner: Old Melb Football (Mgr: P Garschagen), Footy Racing Pty Ltd (Mgr: R C Benkel), Mrs C E Breidahl, P Baker, R D Breidahl, C J Hicks, A B Warr, S Warr & S Freedman
Trainer: Anthony Freedman
3/6
13:51 2yo Open Handicap
1200m
Stenmark (AUS)
2  G  Medaglia d'Oro (USA) / Scandiva (AUS) (Fastnet Rock (AUS))
Breeder: Mr RJ Crabtree
Owner: Dorrington Farm (Mgr: R J Crabtree), Ms S Crabtree, Werrett Bloodstock Pty Ltd (Mgr: N Werrett), Rifa Mustang (Mgr: Ms Y Hu), Whitby Bloodstock Pty Ltd (Mgr: M Whitby), Australia P
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2/6

Friday, 22 May 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
CANBERRA (AUS) 12:30 3yo+ Class 1 Set Weight
2000m
Opposite (AUS)
4  G  Helmet (AUS) / As Different As (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Mr J Allis
Owner: Ms C Ratanasomboon & Ms L P Thomson
Trainer: D J Rolfe
3/10
12:30 3yo+ Class 1 Set Weight
2000m
Street Cred (AUS)
4  G  Poet's Voice (GB) / Street Spirit (AUS) (Street Cry (IRE))
Breeder: Tulloch Consulting & Racing
Owner: Two Stubbies Racing (Mgrs: M & J Smith), B Sammut, G Bourke, G Higgins, B Pattison, S McMahon, K F Monck, N Boden, K Boden & V Fanning
Trainer: M J Smith
2/10
13:40 Maiden
1400m
Shaddy (AUS)
2  C  Hallowed Crown (AUS) / Japali Bike (AUS) (Zabeel (NZ))
Breeder: Mrs K Shadbolt
Owner: Mrs K J Shadbolt & P C Shadbolt
Trainer: Richard Litt
3/11
14:15 Handicap
2000m
Hilltop Hood (AUS)
5  G  Poet's Voice (GB) / Mighty Lion (AUS) (Lion Heart (USA))
Breeder: Tulloch Consulting & Racing
Owner: Two Stubbies Racing (Mgrs: M Smith & J Smith), B Sammut & L Fisk
Trainer: M J Smith
2/8
15:35 Handicap
1000m
Prince Jacko (AUS)
7  G  Denman (AUS) / De Prima Ballerina (NZ) (Stravinsky (USA))
Breeder: Carrington Park Stud
Owner: K R Dryden, G J McAllister, M G Houston & P L Maloney
Trainer: K R Dryden
Won/12
16:10 Handicap
1200m
Intercontinental (NZ)
3  G  Exceed and Excel (AUS) / Oasis Rose (AUS) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Sir Patrick & Lady Hogan & Dr G W Tsoi
Owner: J Angus
Trainer: Doug Gorrel
Won/11
16:10 Handicap
1200m
Rocketing to Win (AUS)
3  G  Shooting to Win (AUS) / Sweet Cheeks (AUS) (General Nediym (AUS))
Breeder: Mr T Stuckey
Owner: T K Stuckey, Ms P Yan-Stuckey & Ms S P Yan
Trainer: P & P Snowden
2/11
CHURCHILL DOWNS (USA) 16:40 AOC 3 yo F (fillies)
7F
She Can't Sing (USA)
3  F  Bernardini (USA) / Distorted Music (Distorted Humor)
Breeder: Lothenbach Stables Inc
Owner: Lothenbach Stables, Inc. (Bob Lothenbach)
Trainer: C Block
2/14
COFF'S HARBOUR (AUS) 12:10 Maiden
803m
Zanshin (AUS)
2  F  Dawn Approach (IRE) / Judaea (AUS) (Holy Roman Emperor (IRE))
Breeder: Mr A Carusi
Owner: A Carusi, R J Gatt, A Carnevale, A P Agius, Mrs K L Lees & S Joyce
Trainer: K A Lees
2/12
13:55 Class 1 Set Weight
1605m
Onset (AUS)
5  F  Reset (AUS) / Olnistto (AUS) (Giant's Causeway (USA))
Breeder: Mr M Krauser
Owner: M J Beattie
Trainer: D D Schmidt
3/9
16:25 Handicap
1305m
Nanakorobi Yaoki (AUS)
3  F  Shooting to Win (AUS) / Miss Doubtfire (AUS) (Not a Single Doubt (AUS))
Breeder: Mr DS Thomas
Owner: F Blanch, G F Tracey & M M Tracey
Trainer: Fleur Blanch
3/11
CRANBOURNE (AUS) 20:00 Handicap
1600m
Captain Harry (AUS)
5  G  Commands (AUS) / Queenera (AUS) (Grandera (IRE))
Breeder: D & E Dance
Owner: Australian Thoroughbred Bloodstock Pty Ltd (Mgr: D P Dance), Bungan Street Thoroughbreds Pty Ltd (Mgr: S C Gereaux), The Scoops (Mgr: M Ritchie), A M Marshall & Crow Family (Mgr: G
Trainer: Mitchell Freedman
3/8
20:30 Handicap
2580m
Indiana Lilly (AUS)
5  F  Teofilo (IRE) / Live and Learn (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Mr BTD Cash
Owner: P C Eden, D Cartmel, J C Smith, C L Smith, S Bray, T J Werner, G J Badgery, A S Thomas, Wearedue (Mgr: R Usher), Eltham Go Racing (Mgr: D Way), Eltham Go Racing 2 (Mgr: D Way) & Re
Trainer: Shea Eden
Won/8
DRESDEN (GER) 16:30 Maiden 4YO+
1500m
Mamouretta (GER)
5  F  Helmet (AUS) / My Step (GER) (Footstepsinthesand (GB))
Breeder: Gestüt Paschberg
Owner: Gestüt Paschberg
Trainer: B.Nedorostek
Won/11
GCTC (AUS) 14:42 Handicap
1200m
Le Dude (NZ)
7  G  Iffraaj (GB) / True Star (NZ) (Ishiguru (USA))
Breeder: J W Campin
Owner: G B Boyd
Trainer: G B Boyd
3/8
14:42 Handicap
1200m
Ramtastic (AUS)
4  G  Sepoy (AUS) / Watabout (AUS) (More Than Ready (USA))
Breeder: Corumbene Stud
Owner: J H Collins, J P Green & M T Sullivan
Trainer: K M Schweida
2/8
15:17 Open Handicap
900m
Ozark (AUS)
6  G  Lonhro (AUS) / Ouachita (AUS) (Canny Lad (AUS))
Breeder: Darley
Owner: C G Morgan & Mrs M C Morgan
Trainer: Cody Morgan
2/8
GERALDTON (AUS) 15:45 2yo+ BM56+ Handicap
1100m
Khan (AUS)
5  G  Exceed and Excel (AUS) / Mandawara (FR) (Daylami (IRE))
Breeder: Glenlogan Park Pty Ltd
Owner: K Hassan, J J Gunning, R J Wade, N L Gleeson, S Fraser, K R Gartrell, R P Gartrell, T J Hampson, S J Merritt, Mrs C Ham, D M Fry, S P Graham, F S Callaghan & A A Gomez, B F A Racin
Trainer: Ms S Childs
2/10
16:15 2yo+ BM54+ Handicap
1900m
Three Generations (AUS)
7  G  Reset (AUS) / Ali de Lys (AUS) (Catbird (AUS))
Breeder: Mr J Entwistle
Owner: P G Moses & A G Moses
Trainer: P G Moses
3/9
GOLDEN GATE FIELDS (USA) 13:45 STR 3 yo's & up Open
1 1/16M
Colour Me Happy (GB)
7  G  Poet's Voice (GB) / Za Za Zoom (IRE) (Le Vie Dei Colori (GB))
Breeder: Scuderia Archi Romani
Owner: Lamonte Isom
Trainer: B Wright
2/6
GULFSTREAM PARK (USA) 16:52 AOC 3 yo's & up Open
1 1/16M
Wild Medagliad'oro (USA)
4  C  Medaglia d'Oro (USA) / Unbridled Humor (Distorted Humor)
Breeder: Live Oak Stud
Owner: Live Oak Plantation
Trainer: M Casse
Won/8
OHI (JPN) Conditions
1800m
Oath of Office (JPN)
5  C  Street Cry (IRE) / Regency Romance (GB) (Diktat (GB))
Breeder: Darley GB
3/12
STAWELL (AUS) 16:00 Handicap
1600m
Royal Bower (AUS)
4  F  Sepoy (AUS) / Bowerbird (AUS) (Catbird (AUS))
Breeder: Mill Park
Owner: A L Crisp, M A Crisp, R M McKinnon, Mrs L A McKinnon, P J Bomphrey, Ms F Mquirk, Doonaree Racing (Mgr: G White), All Ages (Mgr: A Thomson), P Annesley, J A Cameron, Mrs J E Cameron
Trainer: Dan O'Sullivan
3/12
16:30 Handicap
1300m
Sunday Night Tea (AUS)
5  G  Denman (AUS) / Temair (AUS) (Song of Tara (IRE))
Breeder: Mr DG Chambers
Owner: S J Everett, M J Richardson, P G Bourk, M J Bourk, M T Callahan, S Ratcliffe, J L Permezel, R A Ellis, B C Hall, S J Dewar, K C Rodger, M Rodger, C K Rodger, Ms C Bellinger, Mrs V
Trainer: Clint Marshall
Won/10
VICHY (FR) 12:45 3yo Handicap
1000m
Red Fifty (FR)
3  F  Sidestep (AUS) / Red Shot (FR) (Gentlewave (IRE))
Breeder: Appapays Racing Club
Owner: SANDRO V. GIANELLA
Trainer: HA. PANTALL
3/9