Past results

Race results featuring Darley-sired horses. Use the filters below to help you find exactly what you are looking for.

Races are listed in local time.

Sunday, 31 May 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
BALLARAT (AUS) 13:00 2yo Maiden
1200m
Alcyone (AUS)
2  C  Teofilo (IRE) / Purple (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
2/12
13:00 2yo Maiden
1200m
Choir (AUS)
2  C  Teofilo (IRE) / Sung (AUS) (Anabaa (USA))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
3/12
13:30 3yo+ Maiden
2000m
Flensburg (AUS)
3  G  Reset (AUS) / Mayfield (GB) (Danehill (USA))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
Won/11
15:30 Handicap
1200m
Evil Cry (AUS)
5  G  Street Cry (IRE) / Evilweb (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Supreme Thoroughbreds
Owner: A S Garraway, K B Garraway & S K Garraway
Trainer: Adele Garraway
2/11
GOTEBORG (SWE) 13:11 Handicap 3YO
1600m
Fast and Free (GB)
3  F  Iffraaj (GB) / Dame Helen (GB) (Royal Applause (GB))
Breeder: Whatton Manor Stud
Owner: Brolin Sandra,Bolin Lisbeth,Örhammar C
Trainer: Sandra Brolin
3/6
HOPPEGARTEN (GER) 16:00 Conditions 3YO
1800m
Abu Hazem (GB)
3  C  Iffraaj (GB) / Majestic Roi (USA) (Street Cry (IRE))
Breeder: Rabbah
Owner: J.Abdullah
Trainer: Andr.Wöhler
3/6
MILAN (ITY) 17:20 Conditions 3YOc&g
1600m
Wizard of Love (IRE)
3  C  Epaulette (AUS) / Glimmer of Peace (IRE) (Intikhab (USA))
Breeder: J. Malone
Owner: Botti Stefano
Trainer: A. Botti Srl Soc Al Di Botti Alduino
3/5
PINJARRA (AUS) 14:26 Handicap
2000m
Celtic Diva (NZ)
4  F  Iffraaj (GB) / Celtic Class (AUS) (Spectrum (IRE))
Breeder: G D Hawthorn
Owner: L Erceg, Miss L T Baker, Mrs K A Erceg, K Parker & R Houwen
Trainer: A D Mathews
Won/10
ROME (ITY) 13:40 Beginners
1000m
Permetti (GB)
2  F  Helmet (AUS) / Pardon (GB) (Kyllachy (GB))
Breeder: Azienda Agricola Razza Del Sole SRL
Owner: Sc Milano Snc
Trainer: A. Botti Srl Soc Al Di Botti Alduino
3/7
15:25 Conditions
1600m
Cacciante (IRE)
3  C  Night of Thunder (IRE) / Suggest (IRE) (Raven's Pass (USA))
Breeder: John Weld
Owner: Di Carlo Antonio
Trainer: Affe'' Agostino
3/5
ROYAN-LA-PALMYRE (FR) 13:30 3yo Maiden
1600m
Kantaluna (FR)
3  F  Sidestep (AUS) / Eva Kant (GB) (Medicean (GB))
Breeder: S.c.e.a. Haras De Gratte Panche
Owner: MME R. BOUCKHUYT/L. DE COLBERT
Trainer: S. BROGI
3/12
SHA TIN (HK) 12:15 Handicap
1400m
Soccer Master (GER)
5  G  Iffraaj (GB) / Neuquen (IRE) (Rock of Gibraltar (IRE))
Breeder: Stiftung Gestut Fahrhof
Owner: Wallace Cheung Kwong Yung
Trainer: W Y So
Won/14
13:45 Handicap
1200m
Unique Treasure (GB)
5  G  Exceed and Excel (AUS) / Aria di Festa (IRE) (Orpen (USA))
Breeder: Razza Del Sole Societa Agricola SRL
Owner: Tsoi Wai
Trainer: P Yiu
2/12
15:40 Handicap
2000m
McMunigal (IRE)
5  G  Epaulette (AUS) / Picture of Lily (GB) (Medicean (GB))
Breeder: Mr M. O'Mahony
Owner: William Tsang, Tony Tong Nai Kan, Yu Yin Wai & Shirley Tsang Huang Yang
Trainer: D J Hall
3/12
TAMWORTH (AUS) 12:10 2yo Open Handicap
1000m
Triple Ace (AUS)
2  C  Helmet (AUS) / Sexy Siren (AUS) (Excites (AUS))
Breeder: Mr A Carusi
Owner: A Carusi, A P Agius,a Carnevale, Mrs S L Livaja, M A Snowden, B Seldon, Mrs K L Lees, A Carusi & A J Brown
Trainer: K A Lees
3/14
13:25 Maiden
1400m
Manseneta (AUS)
3  G  Medaglia d'Oro (USA) / Applegate (AUS) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: T M Palmer, Mrs N Thomas, D Healey, M J Mainey, Mrs C A Mainey, C A Young, D P Wade, Mrs D M Thomas, G W Greedy, G Beard, R T Cheung, W Fitzgerald, W A Edwards, R Clarke, M Corby &
Trainer: Cody Morgan
Won/10
16:35 Open Handicap
1000m
Malahat (AUS)
5  G  Exceed and Excel (AUS) / Raspberries (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Darley
Owner: P R & L M Moore
Trainer: Aleacia Bennett
Won/14
TOOWOOMBA (AUS) 15:14 Maiden Handicap
1110m
Exceed Rock (AUS)
3  G  Exceed and Excel (AUS) / Sister Rocks (USA) (Rock Hard Ten (USA))
Breeder: Limerick Lane Thoroughbreds
Owner: Mrs M A Lyons, Mrs D T Currie, P D Hodda, W F Lyons, H S Storch, G R Currie, T Khoury, C J Hall & T P Lynch
Trainer: M A Currie
Won/11
TWEED RIVER (AUS) 12:25 Handicap
1550m
Arcalette (AUS)
4  F  Epaulette (AUS) / Arcangela (AUS) (Galileo (IRE))
Breeder: Mrs N Grant-Taylor
Owner: Mrs N L Grant-Taylor, J R Sugarman, R G Garozzo, M A Paine, Mrs J J Kleimeyer & M E Kleimeyer
Trainer: M J Dunn
Won/7
12:25 Handicap
1550m
Delius (AUS)
5  G  Street Cry (IRE) / Libretto (IRE) (Singspiel (IRE))
Breeder: Darley
Owner: B W Reynolds
Trainer: L J Clapham
3/7

Saturday, 30 May 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
ALICE SPRINGS (AUS) 13:48 Handicap
1200m
Duvet (AUS)
7  G  Bernardini (USA) / Counterpane (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Darley
Owner: Miss S A Acornley, D J D Davis, D F Moriarty, C K Taylor, K J Leahy, K G Illicevs
Trainer: Ms L Gillett
3/8
13:48 Handicap
1200m
Regal Eagle (AUS)
5  G  Denman (AUS) / Assertive Eagle (AUS) (Danewin (AUS))
Breeder: Widden Stud Australia Pty Ltd
Owner: H T E Jolly, M P Connell, C Connell & J Connell
Trainer: Ms L Lefoe
Won/8
BELMONT (AUS) 15:40 2yo+ BM72+ Handicap
1600m
Festival Miss (AUS)
4  F  Bernardini (USA) / Fortune Smiles (AUS) (Anabaa (USA))
Breeder: Peters Investments Pty Ltd
Owner: Peters Investments Pty Ltd Syndicate(Mgr: R J & Mrs S L Peters)
Trainer: G & A Williams
Won/16
16:50 3yo+ BM64+ Handicap
2200m
Picture Perfect (AUS)
4  G  Reset (AUS) / Purfect Size (NZ) (Catbird (AUS))
Breeder: Peters Investments Pty Ltd
Owner: Peters Investments Pty Ltd
Trainer: G & A Williams
Won/16
BENDIGO (AUS) 11:25 Maiden
1300m
Zakurak (NZ)
3  C  Iffraaj (GB) / Asterie (GB) (Sadler's Wells (USA))
Breeder: R A Emery
Owner: S P Nichols, P M Schols, M J Gray, B S Ong Tan, Mrs A M Ong Tan, Miss S B Barclay, G R Stead, J G Wright, Ms K S Tegelhuter, K H Jones, Ms B Mogg, A J Glen, Z A Job, R Tuckfield, R
Trainer: S P Nichols
Won/12
13:11 Handicap
2400m
Fold (AUS)
8  G  Street Cry (IRE) / Assertin Miss (AUS) (Zabeel (NZ))
Breeder: Mr DPR Esplin
Owner: A Pace, Mrs P H Pace, Miss C R Pace & Miss P M Pace
Trainer: A G Pace
2/12
16:26 Handicap
1300m
Lady d'Oro (AUS)
3  F  Medaglia d'Oro (USA) / Morrego (AUS) (More Than Ready (USA))
Breeder: Wallings Bloodstock Pty Ltd
Owner: Mrs S Griffiths, Mrs E McGregor, G McGregor, Mrs B Phelan, Mrs L Donnelley, G Donnelley, J Rourke, A Panasewycz, D Mayo, Mrs L Mayo, P Morey, C Cowley, J Stretch, Mrs L McClure, G
Trainer: R D Griffiths
2/12
CAULFIELD (AUS) 11:40 2yo Open Handicap
1100m
Valaquenta (AUS)
2  C  Street Boss (USA) / Yavanna (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
Won/11
13:30 3yo Open Handicap
1600m
Translator (AUS)
3  G  Helmet (AUS) / Babel (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Burnewang North Pastoral
Owner: P L Campbell, P G Campbell, J P Maltese, S Maltese, S J Nixon, Ms E J Robinson, W Choi, M Anastasiou, C Ferguson, Ms M Hilton, Ms K F Kane, S C M Greene, A M M C Racing, N A Blacki
Trainer: N A Blackiston
3/12
DOOMBEN (AUS) 13:00 Bill Carter S. (Listed) 2yoFillies Open Set Weight
1110m
September Run (AUS)
2  F  Exceed and Excel (AUS) / Pittsburgh Flyer (AUS) (Street Cry (IRE))
Breeder: Alpara Lodge
Owner: Hermitage (Mgr: O A Koolman)
Trainer: C J Waller
Won/12
15:35 Fred Best Classic (G3) 3yo Open Set Weight
1350m
Dawn Passage (AUS)
3  C  Dawn Approach (IRE) / Raja Lane (AUS) (Devaraja (NZ))
Breeder: The Toorak Thoroughbred Breeding Trust
Owner: Ms H Waterhouse, D Healey, Mrs S Healey, Aquis Farm (Mgr: M McGrath), Mrs E Murphy, R Murphy, J McIntosh, C Cygler, Miss N Healey, Bamboo Bloodstock (Mgr: W Wendt), Gee Racing (Mgr
Trainer: G Waterhouse & A Bott
Won/10
DRESDEN (GER) 15:30 Conditions 3YO+
1500m
Town Charter (USA)
6  G  Lonhro (AUS) / Summer Fete (IRE) (Pivotal (GB))
Breeder: Darley
Owner: Stall Nilan
Trainer: M.F.Weißmeier
3/9
GULFSTREAM PARK (USA) 12:45 MCL 3 yo's & up Open
1 mile
Scanno (USA)
3  C  Bernardini (USA) / Sarah Lynx (IRE) (Montjeu (IRE))
Breeder: Don Alberto Corporation
Owner: Don Alberto Stable
Trainer: T Albertrani
2/16
16:21 SOC 3 yo Open
1 1/16M
Dominate Themoment (USA)
3  C  Street Boss (USA) / Miss Loretta Lynn (Mineshaft)
Breeder: Four Horsemen's Ranch
Owner: Four Horsemen's Ranch and Allen Iwinski LLC
Trainer: A Iwinski
3/13
HOLLYWOOD CASINO AT CHARLES TOWN RACES (USA) 10:00 CLM 3 yo's & up F & M (fillies and mares)
7F
Pimm and Proper (USA)
4  F  Street Boss (USA) / Miss Forest City (Coronado's Quest)
Breeder: Laberinto Farm & Racing Stables Corp
Owner: Jay A. Reese
Trainer: O Figgins, III
3/9
KEMBLA GRANGE (AUS) 12:47 3yo Maiden
1400m
Eberlee (AUS)
3  F  Epaulette (AUS) / Queen of Carthage (AUS) (Bel Esprit (AUS))
Breeder: Mrs F Godfrey
Owner: Mrs F M Godfrey & M Barbaro
Trainer: Ms T Bateup
Won/7
12:47 3yo Maiden
1400m
One Step (AUS)
3  F  Sidestep (AUS) / Our Abbey (AUS) (Octagonal (NZ))
Breeder: Mr GK Harris
Owner: W Yin & G Xiao
Trainer: T Wong
3/7
13:25 Handicap
1400m
Delicately (AUS)
3  F  Medaglia d'Oro (USA) / Genteel (AUS) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
3/10
14:02 Handicap
1000m
Polar Star (AUS)
6  G  Lonhro (AUS) / Polar Success (AUS) (Success Express (USA))
Breeder: Twin Palms Stud
Owner: D M Carden, C P Bright, N D Spence, P A Yapp, C D G Marques, S J Hundy, N J Harlock, T Callipari, S J Cathro, M D Carden, N J Olive & L J Olive
Trainer: N J Olive
3/9
14:41 Maiden
1200m
Sam Spade (AUS)
3  C  Epaulette (AUS) / Investigates (AUS) (Strategic (AUS))
Breeder: Henderson Racing & Breeding Pty Ltd
Owner: F Cook, Mrs C Cook, Ms C Curtis, A Brooks, Mrs B Woo, J Woo, D Henderson, P Lepparde & P Camilleri
Trainer: L W Curtis
2/7
15:21 Handicap
1200m
Duenna (AUS)
3  F  Sepoy (AUS) / Palomares (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
2/10
KLAMPENBORG (DEN) 12:45 Handicap
1200m
Sapper (GB)
5  C  Sepoy (AUS) / Green Poppy (GB) (Green Desert (USA))
Breeder: Brightwalton Bloodstock Limited
Owner: J.Carvallo u.Frau H.W.Jensen/Dänemark
Trainer: Frau J.Grove
2/9
LONGREACH (AUS) 15:10 Open Handicap
1200m
Media Vita (AUS)
7  G  Denman (AUS) / Notker (AUS) (Strategic (AUS))
Breeder: Jacob Park Thoroughbred Pty Ltd
Owner: K J Power, M P Parsloe, J C Stafford, Buy Me A Pony Syndicate, T P Austin & Mrs T M Austin
Trainer: Todd Austin
2/11
16:20 Open Handicap
1600m
Heroism (AUS)
7  G  Medaglia d'Oro (USA) / Preserve (AUS) (Canny Lad (AUS))
Breeder: Darley
Owner: H C Forster
Trainer: H C Forster
Won/8
MILAN (ITY) 16:00 Premio Seregno (Listed) Listed 3YOf
1600m
Frivola (GB)
3  F  Dawn Approach (IRE) / Finidaprest (IRE) (Dylan Thomas (IRE))
Breeder: Azienda Agricola Francesca SRL
Owner: Sc Blueberry Srl
Trainer: A. Botti Srl Soc Al Di Botti Alduino
2/5
16:00 Premio Seregno (Listed) Listed 3YOf
1600m
Mindwillandfry (IRE)
3  F  Hallowed Crown (AUS) / Joyful Friend (GB) (Dubawi (IRE))
Breeder: Rabbah
Owner: Rz Latina Sas
Trainer: Endo Botti Galoppo Snc
3/5
18:00 Maiden 3YOc&g
1600m
Attimo Fuggente (IRE)
3  C  Exceed and Excel (AUS) / Vague Nouvelle (IRE) (Mastercraftsman (IRE))
Breeder: Incolinx
Owner: Sc Incolinx Di Romeo Diego
Trainer: Simondi Soc Al Simondi E Lupinacci Srls
2/9
19:20 Maiden 3YO
1200m
Grey on Post (IRE)
3  F  Sidestep (AUS) / Artistica (IRE) (Spectrum (IRE))
Breeder: Artistica Partnership
Owner: Sc Allegria Di Martone G
Trainer: Simondi Soc Al Simondi E Lupinacci Srls
Won/11
MOREE (AUS) 12:30 3yo+ Maiden
1400m
Skull Cap (AUS)
3  G  Helmet (AUS) / Steflara (AUS) (Zabeel (NZ))
Breeder: Yarraman Park Stud Pty Ltd
Owner: Mrs J M Clement, R J Clement, D J Nock, Mrs K E Powell, Ms S Reid, Mrs M V Reid, Mrs S Russell, Ms B F Upton, Mrs L Lobban, Mrs S C Nixon, Mrs M A Clift, Mrs V Dempsey & Swat Racin
Trainer: Ms J Clement
3/6
13:30 3yo+ Open Handicap
900m
Bed Talk (AUS)
5  G  Poet's Voice (GB) / Bedizened (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: Mr RP Stapleford
Owner: D J Fernando & Mrs S Russell - Fernando
Trainer: Douglas Fernando
3/10
13:30 3yo+ Open Handicap
900m
Policy (AUS)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Doctrine (AUS) (Artie Schiller (USA))
Breeder: Mr DW Storey
Owner: P V Walsh & Mrs W L Robb
Trainer: R C Robb
Won/10
14:30 3yo+ Open Handicap
1300m
Master Cramsie (AUS)
5  G  Lonhro (AUS) / Golden Millennium (AUS) (Dubawi (IRE))
Breeder: Mrs JS Mackay
Owner: M Simshauser & S Simshauser
Trainer: Peter G Sinclair
2/5
15:00 3yo+ Open Handicap
950m
Beacon (AUS)
5  G  Lonhro (AUS) / Luce del Mare (AUS) (Fastnet Rock (AUS))
Breeder: Mr GK Harris
Owner: W M Owen, Mrs P Owen & M Simshauser
Trainer: Peter G Sinclair
Won/6
MORPHETTVILLE (AUS) 12:01 Handicap
1400m
Simply Dreaming (AUS)
5  F  Denman (AUS) / As Simple as That (AUS) (Grand Lodge (USA))
Breeder: Mr PD Dingwall
Owner: P D Dingwall
Trainer: D R Jolly
2/7
14:31 Handicap
1550m
Fulton Street (AUS)
5  G  Street Cry (IRE) / Original Choice (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: O E & D R Pope Pty Ltd
Owner: Mrs S J Harvey, Mrs J Starr, M D Kay, Mrs S J Kay, Miss A E Harvey, Q Munro, Miss C Munro, D R Jolly, A J Lawson, Mrs J E Jones, R G Jones, Lions Lair (Mgr: R Fraser), Pink Shirt R
Trainer: D R Jolly
2/10
16:30 Handicap
1000m
Devonte (AUS)
4  G  Denman (AUS) / Belolly (AUS) (Bel Esprit (AUS))
Breeder: Supreme Thoroughbreds
Owner: G A May, B K Messner & S M Schrader
Trainer: Steven Schrader
2/12
MURRUMBIDGEE TC (AUS) 14:49 Handicap
1200m
Free Lunch (AUS)
3  G  Sepoy (AUS) / Absolute Dream (AUS) (Canny Lad (AUS))
Breeder: Lockyer Thoroughbreds
Owner: J Bourke, P A Sweeney, D W Patrick & M J Hommelhoff
Trainer: P A Sweeney
Won/10
ROCKHAMPTON (AUS) 12:43 Maiden Handicap
1100m
Dip Dye (AUS)
3  F  Sepoy (AUS) / Light Touch (AUS) (Charge Forward (AUS))
Breeder: Strathallan Park
Owner: J S O'Shea, S L O'Shea, C R L Monty, M Rafter, Mrs M Rafter, J Wilkins & Mrs R Wilkins
Trainer: Stephen O'Shea
3/12
13:57 Handicap
1100m
All Eez (AUS)
5  G  Exceed and Excel (AUS) / Equiparada (ARG) (Editor's Note (USA))
Breeder: Sheikh Mohammad Bin Khalifa Al Maktoum
Owner: A J Parrish & J S Philps
Trainer: J T Wigginton
2/7
14:33 Class 3 Set Weight
1400m
Quidni (AUS)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Quidnunc (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Darley
Owner: G M Muller & Mrs B M Muller
Trainer: Adrian Coome
2/12
15:53 Handicap
1200m
Aloneinabaa (AUS)
4  G  Lonhro (AUS) / Imananabaa (AUS) (Anabaa (USA))
Breeder: S F Bloodstock L L C
Owner: C J Attard, Mrs S Attard, Dollars Or Cents, Blackhawks, Miss L M Chamberlain, N B Patterson, J A Danaher, J Samuelsson, J L Chivers, J T Horan & Top-Ups Racing
Trainer: Chris Attard
Won/14
ROSEHILL (AUS) 13:55 Handicap
1200m
Esperance (AUS)
5  G  Bernardini (USA) / Sycophant (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: Darley
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
Won/8
16:30 Handicap
1100m
Adelong (AUS)
4  F  Medaglia d'Oro (USA) / Snowgums (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Breeder: Emirates Park Pty Ltd
Owner: M Coleman, M Sawka & Mayo Marine Services (Mgr: K P Coleman)
Trainer: Brad Widdup
Won/7
16:30 Handicap
1100m
Handspun (AUS)
4  F  Bernardini (USA) / Calle Flora (USA) (Street Sense (USA))
Breeder: Darley
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
3/7
SANTA ANITA PARK (USA) 14:30 MSW 3 yo's & up Open
5 1/2F
Rawhide Rawlins (USA)
3  C  Street Boss (USA) / Cherry Gold (Touch Gold)
Breeder: Nick Alexander
Owner: Nick Alexander
Trainer: S Miyadi
3/12
15:30 Honeymoon S. (G3) 3 yo F (fillies)
1 1/8M
Stela Star (IRE)
3  F  Epaulette (AUS) / Compostela (GB) (Sea The Stars (IRE))
Breeder: Vimal and Gillian Khosla
Owner: Hronis Racing, LLC
Trainer: J Sadler
2/9

Friday, 29 May 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
CASTERTON (AUS) 12:10 2yo Open Handicap
1200m
Voodoo Crown (AUS)
2  F  Hallowed Crown (AUS) / Grey Countess (AUS) (Murtajill (AUS))
Breeder: Mr I Heilig
Owner: Ia Heilig, Miss B McIlwaine, D Macdonald, Mrs R J Macdonald, R N Xynias, W T Davis, D N Rogers, R J Leal, G McIlwaine, Mrs J McIlwaine, R J Brunner, Mrs K E Brunner, M D Kuperman,
Trainer: M J Dunn
3/6
16:25 Handicap
1200m
Eskimo Commander (AUS)
5  G  Commands (AUS) / Eskimo Queen (NZ) (Shinko King (IRE))
Breeder: Joy Luck Discretionary Trust
Owner: M S Conroy, Mrs K Conroy, R J Ward, Mrs J Maslen, Mrs S L Larke, Mrs J Maslen, S J Brown, G D Chamberlain & W J Avery
Trainer: T Pratt
Won/13
DORTMUND (GER) 17:35 Conditions 4YO+
1200m
Sunbright (IRE)
5  F  Dawn Approach (IRE) / Crossover (GB) (Cape Cross (IRE))
Breeder: Godolphin
Owner: Stall Blue Sky
Trainer: F.Fuhrmann
Won/9
19:10 Conditions 4YO+
2500m
Deduce (FR)
7  F  Iffraaj (GB) / Count the Cost (USA) (Cozzene (USA))
Breeder: London Thoroughbred Services
Owner: Ph.Van der Linden u.a.
Trainer: Frau R.Weißmeier
3/12
GCTC (AUS) 14:04 Handicap
1200m
Inquiry (AUS)
5  G  Exceed and Excel (AUS) / Screen (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Darley
Owner: C A Jorgensen, B L Jorgensen & W Veall
Trainer: J C Smerdon
Won/7
15:57 Class 3 Set Weight
1400m
Sea Raider (AUS)
3  G  Reset (AUS) / Black Sea Lady (AUS) (Desert King (IRE))
Breeder: Mr J Sheather
Owner: C J Gilmore, Mrs L M Gilmore, K M Gilmore, Ms K L Bennie, D A Smith, Mrs I M Salac, Miss R E Lamers, D J Lamers, S Leigh, L C Anderson, J A Anderson & Mrs K L Anderson
Trainer: J A Gilmore
Won/11
16:34 3yo Open Handicap
1400m
Maozi (AUS)
3  F  Helmet (AUS) / Wonderful Feeling (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Yu Long Investments
Owner: Yu Long Investments
Trainer: A J & T Edmonds
2/10
GEELONG (AUS) 12:25 2yoFillies Maiden
1140m
Love Sensation (AUS)
2  F  Night of Thunder (IRE) / Ithacan Queen (NZ) (Savabeel (AUS))
Breeder: Mr P Raftopoulos
Owner: P J Raftopoulos
Trainer: K L Corstens
3/9
13:30 Maiden
1540m
Beau Belle (AUS)
3  F  Brazen Beau (AUS) / Evolve (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Limerick Lane Thoroughbreds
Owner: Ryco Equine Pty Ltd (Mgr: G T Ryan)
Trainer: M Price & M Kent Jnr
3/12
GOULBURN (AUS) 13:05 Fillies & Mares Maiden
1300m
Seduction Queen (AUS)
2  F  Kermadec (NZ) / Seduction Line (AUS) (Testa Rossa (AUS))
Breeder: Mr BM Nolan
Owner: M G Breen, A Panto, T J Crowther, J C Bracey, D W Newton, M Choromanski, A Choromanski, Mrs M B Breen, A C W Kidd, G M Grigson, D J Halikos, K Hamman, C G Lloyd, J G Pickel, W L Bo
Trainer: R & M Freedman
Won/9
16:10 Handicap
1600m
Flight Commander (AUS)
5  G  Commands (AUS) / Chosen Dove (AUS) (Choisir (AUS))
Breeder: Mr BM Nolan
Owner: N J Olive, K J Morse, P Fisher, Mrs K J Yates, D G Yates, Mrs C A Yates, G E Yates, Mrs F P McKay, I B Weaver, L J Olive, Mrs G O Beasley, B A Beasley
Trainer: N J Olive
3/9
GULFSTREAM PARK (USA) 15:49 CLM 3 yo's & up Open
5F
Fuel the Bern (USA)
6  H  Bernardini (USA) / Storm Beauty (Storm Cat)
Breeder: Brushwood Stable
Owner: Daniel J. Feiss
Trainer: D Gargan
2/11
MOULINS (FR) 14:07 3yo Claimer
2400m
Beside (FR)
3  C  Sidestep (AUS) / Berched (FR) (Layman (USA))
Breeder: E.a.r.l. Haras Du Logis
Owner: C. BRUN/HARAS DU LOGIS
Trainer: C. HEAD
Won/9
ROME (ITY) 13:30 Seller 2YOC&G
1000m
Corridonia Jonni (IRE)
2  C  Epaulette (AUS) / Stella Etoile (IRE) (Duke of Marmalade (IRE))
Breeder: Stella Etoile Syndicate
2/5
14:05 Claimer 3YO+
1600m
Sarban (GB)
4  C  Poet's Voice (GB) / Perfect Delight (GB) (Dubai Destination (USA))
Breeder: Mildmay Bloodstock Ltd
2/5
SUNSHINE COAST (AUS) 17:00 2yo Open Handicap
1300m
Superare (AUS)
2  C  Exceed and Excel (AUS) / Strawberry Field (AUS) (Encosta de Lago (AUS))
Breeder: Love Racing Pty Ltd
Owner: Mrs T Kendrick, E D Giacobone, I B Burchill, G P Mee, M G Hole, R D Tully, R J Bax, G B Sills, P A J Howden & Mrs K J Howden, G1g Racing & Breeding (Mgr: Mrs T L Vogel) Love Racing
Trainer: S W Kendrick
Won/5
19:00 Handicap
1600m
Got My Thrills (NZ)
3  F  Iffraaj (GB) / Blueberry Hill (NZ) (City on a Hill (USA))
Breeder: A I Bambry, Central, NZ
Owner: Kendrick Racing (Mgr: S W Kendrick), S P Wilde, W B Andrews Breeding & Racing (Mgr: W B Andrews) & Neil Douglas Racing (Mgr: N R Douglas)
Trainer: S W Kendrick
2/11

Thursday, 28 May 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
BALLARAT TC (AUS) 13:30 3yoFillies Maiden
1100m
Maddilyn Rose (AUS)
3  F  Street Boss (USA) / Ten Churros (USA) (High Brite (USA))
Breeder: Alpara Lodge
Owner: Mrs J Keane, J R Martin, M Harrison, P A Ekert, A Roussou, P Orlandi, J P Cunningham, M J Reid, T J Atkinson, G K Hunter & War Room Racing (Mgr: M J Lym)
Trainer: Patrick Keane
Won/12
BATHURST (AUS) 12:55 3yo+ Class 1 Set Weight
2000m
Saint Ay (AUS)
4  G  Reset (AUS) / Miss Hottie (AUS) (Commands (AUS))
Breeder: Mr JE Star
Owner: J E Star
Trainer: D R Mirfin
2/9
15:20 Maiden Handicap
1400m
Rosadiblu (AUS)
4  F  Lonhro (AUS) / Midnight Joy (AUS) (Zeditave (AUS))
Breeder: Ramsey Pastoral Co Pty Ltd
Owner: G J Stambe, M Stambe & F Stambe
Trainer: J M Austin
3/11
15:57 Handicap
1400m
Hemsted (AUS)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Benenden (AUS) (Dubawi (IRE))
Breeder: Darley
Owner: R Sergi, G Florio, D Shah, C Swadling, J Roditis, I Youssef & D Velardi
Trainer: G D Neale
Won/11
16:37 Handicap
1100m
Dawn Too Good (AUS)
3  G  Dawn Approach (IRE) / Lady Rah Rah (AUS) (Choisir (AUS))
Breeder: Mr IK Smith
Owner: Summit Racing Australia, S F Mok, Mrs J L Goeldner, J Goeldner, C T Cusbert, Mrs S A Cusbert, Dr G A Clegg, Mrs C E Clegg, Mrs P Williams & T J King
Trainer: G W Moore
Won/12
BELMONT (AUS) 14:04 2yo+ Maiden
1650m
Smart Fascinator (AUS)
4  F  Helmet (AUS) / Smarty Jane (AUS) (Elusive Quality (USA))
Breeder: Supreme Thoroughbreds
Owner: Gold Front Thoroughbred Breeding & Racing Syndicate (Mgr: A J Olive)
Trainer: D M Luciani
3/11
CAIRNS (AUS) 13:57 Open Handicap
1250m
Saxophone (AUS)
6  G  Lonhro (AUS) / Seeking Susan (AUS) (Flying Spur (AUS))
Breeder: Darley
Owner: R C Ludwig
Trainer: R C Ludwig
3/5
15:12 Class 6 Set Weight
870m
District (AUS)
6  G  Lonhro (AUS) / Dominions (AUS) (Canny Lad (AUS))
Breeder: Darley
Owner: R C Ludwig
Trainer: R C Ludwig
3/9
15:47 Handicap
870m
Buoyancy (AUS)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Pure Energy (AUS) (Mossman (AUS))
Breeder: Darley
Owner: T W Hedley, J Hedley, B J McDonald, T W Hedley, J McDonald, J McDonald & N A McDonald
Trainer: O Chillemi
2/11
CLAIREFONTAINE (FR) 11:40 3yo Maiden
1800m
Best Step (FR)
3  F  Sidestep (AUS) / Shawnee's Best (FR) (King's Best (USA))
Breeder: E.a.r.l. Haras Du Taillis
Owner: R. SIEPMAN/ECURIE BILLON
Trainer: Y. BARBEROT (S)
3/7
GOSFORD (AUS) 12:35 2,3yo Maiden
1600m
Hirondelle (AUS)
2  F  Teofilo (IRE) / Status Quo (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
2/6
13:10 3yo Maiden Handicap
1000m
Archery Butts (AUS)
3  G  Shooting to Win (AUS) / Counterpane (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: Godolphin
Trainer: James Cummings
Won/8
14:25 Handicap
1600m
Ladies' Gem (AUS)
5  G  Helmet (AUS) / Royal Reign (NZ) (Viscount (AUS))
Breeder: Mr M Moss
Owner: Ms L Tang, Ms L He, Ms F Hon, Mrs H Lam, Ms F Tan, Ms A Tang, Ms S Xie, Ms Y Yim, Ms M Zhang, Ms Z Zhou, Mrs E Huang, Mrs F Chau
Trainer: J & G Lee
Won/7
LYON-PARILLY (FR) 18:20 3yo Conditions
2000m
Poet's Black (FR)
3  G  Poet's Voice (GB) / Princesse Noire (GER) (Diamond Green (FR))
Breeder: Sylviane Jeffroy
Owner: Fabrice PETIT
Trainer: M. PIMBONNET
3/5
OVREVOLL (NOR) 18:55 Conditions 3YO+
1600m
Swedish Dream (FR)
6  C  Helmet (AUS) / Demeanour (USA) (Giant's Causeway (USA))
Breeder: Team Hogdala AB
Owner: Stall Øvrevollkollen
Trainer: A Hansen
Won/4
URAWA (JPN) Handicap
1400m
Matera Riedl (USA)
7  C  Bernardini (USA) / Yellow Heat (USA) (Gold Fever (USA))
Breeder: E Paul Robsham Stable LLC
Won/12

Wednesday, 27 May 2020

Racecourse Time Race Distance Horse Results
CANTERBURY (AUS) 14:00 Handicap
1250m
Lillemor (AUS)
3  F  Hallowed Crown (AUS) / Polar Success (AUS) (Success Express (USA))
Breeder: Twin Palms Stud
Owner: Twin Palms Stud (Mgr: B S Johnson), Ms K A Johnson, Mrs J C Johnson, B S Johnson & S B C Johnson
Trainer: J A O'Shea
Won/7
JAGERSRO (SWE) 14:00 Maiden 2YO
1000m
My First Time (IRE)
2  F  Epaulette (AUS) / Brosna Time (IRE) (Danetime (IRE))
Breeder: Oghill House Stud
Trainer: Ramallo Ricardo
2/4
MILAN (ITY) 13:20 Maiden 3YOC&G
2000m
Bogogno (ITY)
3  C  Sidestep (AUS) / Pussy Galore (IRE) (Harbour Watch (IRE))
Breeder: Societa' Agricola La Pasqualina SS
3/10
13:20 Maiden 3YOC&G
2000m
Star of Pisa (IRE)
3  C  Epaulette (AUS) / Delphica (IRE) (Acclamation (GB))
Breeder: P. & M. Bloodstock
2/10
16:00 Conditions 3YOF
2000m
Auyantepui (GB)
3  F  Night of Thunder (IRE) / Sopran Enery (IRE) (Montjeu (IRE))
Breeder: Allevamento Le Gi Massimo Parri
Won/8
17:20 Conditions 4YO+F
1800m
Alienor (FR)
4  F  Teofilo (IRE) / Sismix (IRE) (Diesis (GB))
Breeder: E.a.r.l. Haras Du Lieu Des Champs
3/9
18:00 Conditions 4YO+
1800m
Brasilian Man (IRE)
4  C  Teofilo (IRE) / Alta Fedelta (GB) (Oasis Dream (GB))
Breeder: Incolinx Di Romeo Diego
Won/11
SALE (AUS) 12:25 2yo Maiden
1200m
Cherry Tortoni (AUS)
2  G  Night of Thunder (IRE) / Tortoni (AUS) (Strategic (AUS))
Breeder: Mr OP Tait
Owner: O P Tait & Mrs J G Nivison
Trainer: Patrick Payne
Won/12
13:35 Maiden
1000m
Hummalong (AUS)
3  F  Hallowed Crown (AUS) / Humma Mumma (AUS) (Bel Esprit (AUS))
Breeder: Bridsan Bloodstock
Owner: Redgum 2016 (Mgr: B J Clayton), Redgum 2018 (Mgr: B J Clayton), Two Bays Farm (Mgr: F R Ferris), B K Dyson, C T Dyson, S W Dyson, K M Chan, J Debono, J Debono, E R Eddings, A Fethe
Trainer: John McArdle
2/12
16:30 Handicap
1400m
Muswellbrook (AUS)
4  G  Denman (AUS) / She's Cherryrype (AUS) (More Than Ready (USA))
Breeder: Mr PB Devitt
Owner: P B Devitt, C A Gordon, D J Gordon, R L Gordon & D A Hayes
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
Won/12
SHA TIN (HK) 19:45 Handicap
1200m
Adonis (AUS)
6  G  Exceed and Excel (AUS) / Mythical Play (NZ) (Defensive Play (USA))
Breeder: Bronte Bloodstock Pty Ltd
Owner: Johnson Chen
Trainer: D Whyte
3/12
22:15 Handicap
1200m
Zero Hedge (AUS)
6  G  Medaglia d'Oro (USA) / Idriess (AUS) (Anabaa (USA))
Breeder: Bowness Stud
Owner: Mr & Mrs Idon Pong
Trainer: J J Size
2/12
STRATHALBYN (AUS) 13:20 2yo+ Maiden
1350m
Bad Habits (AUS)
3  G  Denman (AUS) / Leica Savant (AUS) (Nothin' Leica Dane (AUS))
Breeder: Mrs M Eaton
Owner: S R Hawkins, N C Latham, Mj Pedler, A Vincent, Mrs Km Pohlmann-Vincent, R Smyth, S P Flanigan, Ms J M Hartley-Jones, S J Collins, A E McCulloch, K J Bremner & Hyam Racing (Mgr: Mrs
Trainer: John Hyam
3/7
15:05 Handicap
2065m
Grabbing Glory (AUS)
4  F  Bernardini (USA) / Elegant Eagle (NZ) (Zabeel (NZ))
Breeder: Mr BH Perks
Owner: B H Perks
Trainer: L Macdonald & A Gluyas
3/13
SUNSHINE COAST (AUS) 14:18 Open Handicap
1400m
Fabulonh (AUS)
7  G  Lonhro (AUS) / Talus (AUS) (Rock of Gibraltar (IRE))
Breeder: Limerick Lane Thoroughbreds
Owner: D J O'Neill, D G Bock, Mrs S Wallace, G L Martyn, B J Peut, R Wood, T Romeo, Mrs K White, L C Tamassy, A Calvisi, B F Constable, Ms D J Van Teylingen, P E Benson, E Stephen, S J He
Trainer: D J Hansen
2/6
14:53 2yo Maiden Handicap
1000m
Miss Barty (AUS)
2  F  Dawn Approach (IRE) / Aristocracy (AUS) (Danehill (USA))
Breeder: Jorshan Investments Pty Ltd
Owner: S D Bridge, Mrs L S Dakin, P C Bray, G Dakin, K M Schweida, Mrs C L Bridge, C N Worrall, K A Thomas & S D Bridge, Mrs L S Dakin, P C Bray, G Dakin, K M Schweida, Mrs C L Bridge, C
Trainer: K M Schweida
3/11
15:28 2yo Maiden Handicap
1000m
Le Heros (AUS)
2  C  Kermadec (NZ) / Shiso (AUS) (Exceed and Excel (AUS))
Breeder: Mrs F Ovenstone
Owner: P.H.Duncan, Ms D.Sukarna, R.R. Burt & A.R. Williamson.
Trainer: P H Duncan
2/12
18:30 Handicap
1600m
Staying Black (NZ)
4  G  Lonhro (AUS) / Pamina (NZ) (Keeper (AUS))
Breeder: Mr & Mrs Rodger Finlay
Owner: Kendrick Racing (Mgr: S W Kendrick), G L Wilson, D C Russell, M J Clarke, K F Jefferies, Dr W D Meiklejohn, Mrs C M Meiklejohn & R C Chisholm, Mrs K M Marr, Mr G V Marr, Reed Racin
Trainer: S W Kendrick
2/8
WARWICK (AUS) 11:43 Handicap
800m
Beware (AUS)
4  G  Exceed and Excel (AUS) / Caveat (AUS) (Elusive Quality (USA))
Breeder: Darley
Owner: B J Andrew, L J Alexander, S J Andrew, B A Arndt, B J Mills, D Cronin, Mrs K Cronin, A W Davis, S M Falconer, A J Jeffery, Mrs M Kraut, S R Kraut, Mrs E L Leschke, P A Leschke, Mrs
Trainer: Brenton Andrew
2/12
13:29 Handicap
1200m
Phabeni (AUS)
5  G  Commands (AUS) / Rainbow (AUS) (Lonhro (AUS))
Breeder: Darley
Owner: G A Petersen
Trainer: Glen Petersen
2/10
13:29 Handicap
1200m
Reset's Son (AUS)
5  G  Reset (AUS) / Alicia Rose (AUS) (Last Tycoon (IRE))
Breeder: Mr R Walton
Owner: P D & P M Gray
Trainer: B Robinson
3/10
15:17 3yo Maiden Handicap
1350m
Live Music (AUS)
3  G  Shooting to Win (AUS) / Key Bar Nights (AUS) (Anabaa (USA))
Breeder: Godolphin Australia
Owner: S D Rane
Trainer: Neil Hocking
3/14
15:17 3yo Maiden Handicap
1350m
Persian King (AUS)
3  G  Sidestep (AUS) / Shahnameh (AUS) (War Pass (USA))
Breeder: Mr BC Smith
Owner: Mrs D T Currie & Miss B J Currie
Trainer: M A Currie
2/14